28 Ocak 2021 Perşembe Saat:
10:48
13-04-2015
  

Sisi'den Filistin'e Yeni Bir Darbe!

İsrail ablukası altındaki Filistinliler için tüneller, Gazze'nin can damarI...

Facebook da Paylaş

 

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Gazze sınırı altında tünel kazanların ömür boyu hapis cezası ile yargılanmalarını öngören bir kararname yayımladı. Mısır resmi gazetesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, sınırda yeni tünel kazanlar ile kazılan tünelleri kullananlar hakkında yeni bir kanun çıkardı.

Söz konusu kanun maddesinde, "Ülkenin sınır bölgelerinde, tünel kazan, kazı için hazırlık yapan, yer altındaki tünel ve koridorlardan geçen ile tünelleri herhangi bir kesimle, yabancı bir ülkeyle ya da orada yaşayanlarla iletişime geçmek, ürün, malzeme ya da herhangi bir şey geçirmek için kullanan herkesin, müebbet hapis cezası ile cezalandıracağı, sınır bölgelerinde tünel kazıldığı, kazılacağı ya da kazılanların kullanılması hakkında bilgisi olan ve ilgili makamlara haber vermeyenlerin müebbet hapis cezasına çarptırılacağı, hapis cezasının yanında kullanılan suç aletlerine, tünelin yapıldığı bina, yapı ya da arazilerin mülkiyetine el konulacağı" ifadeleri kaydediliyor.

Kahire yönetimi, Cumhurbaşkanı Mursi'nin Temmuz 2013'te darbe ile görevden uzaklaştırılmasının ardından, Gazze sınırındaki tünellerin imhasına ağırlık vermişti.

İsrail ablukası altındaki Gazze'de seçimle işbaşına gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı ticari geçişler için kullanıma kapatılmıştı. Filistinliler için tüneller, hayati önem taşıyor. Tüneller, Gazze'nin adeta can damarı. Filistinliler temel ihtiyaçlarını bu tünellerden sağlıyor.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler