05 Temmuz 2022 Salı Saat:
12:00
17-02-2018
  

Siyonistlerden Peygamberlere Saygısızlık

Siyonist Rejim'in Filistin topraklarında yer alan kutsal mekanlara saygısızlıkları sürüyor.

Facebook da Paylaş

 

 

Üç büyük dinin kutsal mekanları arasında sayılan ve Hz. İbrahim'in de kabrinin içerisinde olduğu İbrahim Camii'ne Yahudiler tarafından yine saygısızlık yapıldı.

 

Yahudiliğin en kutsal ikinci mekânı olarak kabul edilen İbrahim Camii'nde gerçekleştirilen bir düğün organizasyonu Müslümanların tepkisini çekti. Daha önceleri de defalarca İbrahim Camii'ni kapatarak içeride kutlamalar yapan Yahudiler'in bu hareketi onlara göre oldukça normal.

 

İşgal altındaki bulunan Batı Şeria’nın el-Halil kentinde bulunan İbrahim Camii’nin hürmetini çiğneyerek içerisini düğün salonuna çeviren Yahudilerin bu cami ile ilgili sabıkaları da oldukça fazla.

 

İngilizlerin eliyle Osmanlı topraklarından koparılan ve zamanla Yahudiler tarafından işgal edilen Halil İbrahim Camii işgalin ilk yıllarında sinagog olarak kullanmak istedi. Bu istek Müslümanlar arasında tepkiyle karşılandı. Daha sonraları ise Fanatik Yahudiler camide ibadet eden Filistinlilere saldırarak büyük bir katliam yaptı. Katliamdan sonra camii dokuz aydan fazla bir süre kapalı tutuldu. Tekrar açıldığında ise yarısından fazlasının sinagog olarak düzenlendiği görüldü.

 

Caminin Yahudilere ayrılan kısmı üçte ikisini kapsayacak şekilde genişletilmiş, bunun yanı sıra Müslümanlara ait kısımda namaz kılacakların sayısına sınır koyulmuş ve bu kısmın askerler tarafından gözetlenebilmesi için caminin bir çok yerine kameralar yerleştirilmiş, gözetleme yerleri kurulmuştu.

 

Yakın zamanda ise Siyonistlerin ışık efektleriyle İbrahim Camii’nin duvarlarına işgal rejimi bayrağını yansıtması, Arap ve Filistinlilere karşı ırkçı şarkılarının çalınması ve kutlamalar sırasında yerleşimcileri korumak için yüzlerce silahlı askeri görevlendirmesi bir diğer tansiyon yükselten olaydı.

 

Peki, İbrahim Camii neden önemli?

 

Caminin dışından bakıldığında dilimli duvarlar vardır. Bu Yehuda Kralı Herodes (MÖ 73 – MS 4) tarafından yaptırılmış. Yani, İslam’ın ortaya çıkmasından 650 sene öncesine tarihlenen 2000 yıllık bir yapı söz konusu.

 

Kral Herodes tarafından yaptırılan bu binanın çatısı yoktu. Diğer bir deyişle, bina bir çevreleme duvarıydı. Çevrelediği şey ise Yahudilerin atası kabul edilen Hz. İbrahim (as) ve eşi Sara, oğlu Hz. İshak (as) ve eşi Rebeka, torunu Hz. Yakup (İsrail) ve eşi Lea’nın gömülü olduğu çifte kabirlerin bulunduğu mağara.

 

Yahudilerin halkının atalarının gömülü olduğu kabirleri barındıran bu mağara, Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa'dan ya da Yahudi inancına göre Hz. Süleyman Mabedi'nden sonra onlar için en kutsal ikinci mekân.

 

Kabirden Kiliseye ve Kiliseden Camiye

 

Bizans yani Hıristiyan Doğu Roma döneminde bölgeyi 570 yılında ziyaret eden Piacenza’lı (İtalya) bir hacı, orada bir kilise olduğunu kaydetmiştir. 637 yılında Hebron şehri İslam topraklarına katılınca, mekân, duvarların üzerine bir çatı ilave edilip camiye çevrildi.

 

Zamanla Haçlılar'ın eline geçen cami, 1100-1188 yılları arasında kilise olarak kullanılmaya başladı. Daha sonra tekrar Müslümanların hakimiyeti altına giren yapı Selahaddin Eyyubi tarafından iki minare ilave edilerek tekrar camiye çevrildi. 1250’den 1517’ye kadar süren Memluk dönemindeyse Yahudilerin önce binanın önündeki ilk beş sonra ise yedinci basamağına kadar yaklaşmasına müsaade edildi.

 

1517’de başlayıp 1917’de son bulan Osmanlı döneminde Yahudiler caminin dışında dua edebiliyorlardı.

 

Osmanlı'dan sonrası zaten malum.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

İbrahim Camii: Leylaki renkli alan Sinagog ve Yeşil renkli alan Mescit

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler