22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:11
26-09-2016
  

Siyonizm ve Vahabilik Karşıtı Hattar'a Suikast

Ürdün'ün siyasi yorumları ile ünlü yazar ve karikatüristi Nahid Hattar; Başkent Amman'da adliye çıkışında silahlı saldırıya uğradı.

Facebook da Paylaş

 

Ürdün'ün siyasi yorumları ile ünlü yazar ve karikatüristi Nahid Hattar; Başkent Amman'da adliye çıkışında silahlı saldırıya uğradı.

 

Yazar, son çizdiği karikatür olan yukarıdaki çizim ile DAEŞ mensubu teröristlerin cennete bakış açılarını yansıtmaya çalışmıştır. 

 

Vahabi ideolojiye karşı çizdiği karikatür ve yazdığı yorumlarla adından sık sık söz ettiren Nahed Hattar'ın son çizdiği karikatür oldukça yankı uyandırmış ve bu sebepten dolayı Ürdün Savcılığı suç duyurusunda bulunmuş ve ifade vermek için adliyeye çağırmıştı.

 

Adliye çıkışı silahlı bir şahıs, sabahın erken saatlerinde duruşma için gelen gazeteci-yazar Nahed Hattar'a üç el ateş açmış ve hastaneye kaldırılan 1960 doğumlu Hattar, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Yakalanan saldırgan emniyet güçleri tarafından gözaltına alınmıştır.

 

Yazdığı bir köşe yazısı yüzünden 1998 senesinde de suikasta uğrayan Nader Hattar, o saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

 

Hizbullah ve İhvan'dan Kınama

 

Lübnan Hizbullah'ı yaşanan bu olay sonrası bir kınama mesajı yayınlayarak; Ürdünlü yazarın büyük bir mübareze içerisinde olduğunu, Siyonist Rejim'in projelerini her defasında Ürdün halkına yansıtan bir ayna görevi yaptığını ve Filistin sorununa çokça değindiği için birçok kereler tehditlere maruz kaldığını açıkladı.

 

Hattar'ın, tekfiri ve aşırıcı ideolojinin karşısında haykıran bir ses olduğunu belirten Hizbullah, yazarın ailesine başsağlığı dileyip, Ürdün Hükümeti'nden suçluların cezasız kalmamasını istedi.

 

Öte yandan Mısır Müslüman Kardeşleri olarak bilinen İhvan da konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu; "İhvan-i Müslimin, yazar Hattar'ın hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı kınamaktadır. Kanunların ihlal edilmesini, yargı ve güvenlik kurumlarından rol çalınmasını kabul etmiyoruz."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler