29 Eylül 2020 Salı Saat:
02:43
05-05-2017
  

Sizin Arkadaşlarınız Kimlerdir?

Allah Resulü (s.a.a): İnsanların en akıllısı, cahillerden kaçan kimsedir...

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Orhan Öz

 

Kur’ân-ı Kerim, Müddessir Suresi’nin 42. ayetinde insanı cehennemlik yapan sebeplerden birisini de, kötü ve laubali arkadaşlarla birlikte olmak ve böylece onların hâl ve hareketlerine iştirak etmek olarak tanıtmaktadır.

 

Kur’ân-ı Kerim, sapkın ve imansız arkadaşlar tarafından yoldan çıkarılan kimselerin (kıyamet günü) pişmanlıklarını şöyle tasvir emektedir:

 

“O gün (nefsine ve başkalarına) zulmeden kimseler ellerini ısırarak şöyle der: Ah, keşke Peygamber’le birlikte bir yol edinmiş olsaydım! Vah, yazıklar olsun bana, keşke filanı dost edinmeseydim! Çünkü o, gerçekten bana geldikten sonra, beni zikirden (Allah’ı hatırlamaktan) saptırmış oldu...” Furkan/28-29

 

Resul-i Ekrem (s.a.a) arkadaş seçiminin önemini şu şekilde beyan etmektedir: “Kişi, dostunun dini üzeredir; şu hâlde her biriniz kiminle dost olduğuna baksın.”

 

Görüldüğü gibi, dost ve arkadaşın insan hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğu bu ayet ve hadislerden iyice anlaşılmaktadır. Tek kelimede bir arkadaş insanı hem cennetlik yapabilir, hem de cehennemlik!

 

Emirü’l-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

 

“Kötü arkadaşla oturmaktan kaçın; zira o, kendisiyle birlikte olanı helak eder ve kendisiyle arkadaşlık yapanı alçaltır, bedbaht eder.”

 

Allah Resulü (s.a.a) buyuruyor ki:

 

“Salih arkadaş yalnızlıktan daha iyidir; yalnızlık da kötü arkadaştan daha iyidir.”

 

İmam Cafer Sadık (a.s) ise şöyle buyuruyor:

“Kalbinden bir öğüt vericisi, nefsinden bir alıkoyucusu ve kendisine doğru yolu gösterecek (salih) bir dostu olmayan kimse, düşmanın boyunduruğu altına girer.”

 

Kötü Arkadaşın Özellikleri

 

Resul-i Ekrem (s.a.a) kötü arkadaşı ölüye benzeterek şöyle buyurmuştur:

 

"Ölülerle oturup kalkmak kalbi öldürür.”'Ölülerle oturup kalkmak da nedir ya Resulullah?!' diye sorulunca, şöyle buyurdu: “İmandan sapmış ve Allah’ın hükümlerine boyun eğmeyen kimselerle oturup kalkmak, ölülerle oturup kalkmak gibidir.”

 

Hz. Ali (a.s): “Kötü arkadaş, Allah’a karşı isyanı senin gözünde süslü (ve güzel) gösteren kimsedir."

 

Allah Resulü (s.a.a): “İnsanların en akıllısı, cahillerden kaçan kimsedir."

 

İmam Muhammed Bâkır (a.s): “Şu dört kişiyle dost ve arkadaş olma: Ahmak, cimri, korkak ve yalancı. Çünkü ahmak, sana yarar vermek isterken zarar verir; cimri de senden alır, ama sana vermez; korkak ise (tehlike anlarında) senden ve ebeveyninden kaçar; yalancı da bazen doğru konuşsa da sözüne inanılmaz."

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler