29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
06:44
26-08-2012
  

Soykırım İddiaları Kitaba Girdi

Fransa, Ermeni meselesinin orta son sınıf kitaplarına alındığını açıkladı.

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
 
  
 
 
 
Fransa, sözde Ermeni soykırımı iddialarını siyasi arenadan okul sınıflarına taşıyor. Nicolas Sarkozy'nin yarım bıraktığı Ermeni soykırımını inkâr yasa tasarısı konusunda yeni cumhurbaşkanı François Hollande 'nin atacağı adım merakla beklenirken Elysee Sarayı'ndan şaşırtan bir adım geldi.
 
Ermeni soykırımı iddiaları ortaokul 3 tarih ve coğrafya ders kitaplarına girdi. Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı köklü müfredat değişiklikleri uyarınca, 4 Eylül'de başlayacak olan yeni öğretim yılında öğrenciler, 1910'dan bugüne kadar dünya tarihindeki gelişmeleri incelerken, "Ermeni Soykırımı" başlığı altında bir bölüm de okuyacaklar.
 
Fransa Millli Eğitim Bakanları Xavier Darcos ve Luc Chatel, 14-15 yaşındaki orta son sınıf öğrencilerine okutulan tarih ve coğrafya ders kitaplarında ciddi değişiklikler yapıldığını açıkladı. Böylece Fransız gençler 1915 yılında yapıldığı iddia edilen Ermeni soykırımını bir iddia olarak değil, "tarihi bir gerçek" olarak öğrenecek. Hollande'ın attığı bu şaşırtıcı adım, ocak ayında meclisten geçen Ermeni soykırımı inkârını yasaklama girişiminden daha tehlikeli bulunuyor. Siyasi arenadan sınıflara taşınan bu iddia, yeni yetişecek bütün bir Fransız neslini etkileyecek. Bugün 14 yaşında Ermeni soykırımı iddiaları ile yetişen nesil, Türkiye 'nin muhtemel Avrupa Birliği üyeliğinin gündeme geleceği dönemde oy kullanma çağına gelecek.
 
İNKAR YASASI İPTAL EDİLDİ
 
Ermeni soykırımını inkâr yasası, Fransız parlamentosunun üst kanadı Senato'da 23 Ocak tarihinde 7.5 saat süren oturumda 86'ya karşı 127 oyla kabul edilmişti. Ancak soykırımın varlığını inkâr edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin euro tazminat cezası öngören tasarı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzasıyla gönderildiği Anayasa Konseyi'nde iptal edildi. Fransız Anayasası'na göre bu karara itiraz yolu bulunmuyor ve karar tüm kurumları kapsıyor.
 
trthaber
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler