28 Ocak 2021 Perşembe Saat:
17:27
06-07-2015
  

Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılı

Dünya, Srebrenitsa'da yapılan soykırımı unutmadı.

Facebook da Paylaş

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yıldönümü yaklaşıyor.

Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 11 Temmuz'da düzenlenecek toplu cenaze ve anma töreninde toprağa verilecek kurbanların en yaşlısı öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Bu yıl defnedilecekler arasında ayrıca öldürüldüklerinde 16 yaşında olan 8 soykırım kurbanı da bulunuyor.

Soykırım kurbanlarının kimlik tespit işlemlerinin yapıldığı Visoko'daki merkez bugüne kadar yaklaşık 6 bin kurbanın kimlik tespitinin yapıldığını, hala kimlik tespiti yapılmamış 550 kurban cenazesinin daha bulunduğunu açıkladı.

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü, bu yıl defnedilecek kurbanlar arasında tüm erkek bireyleri katledilmiş ailelerin de bulunduğunu belirtti. Bu yıl defnedilecek kurbanların en yaşlısı, öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Kendisi, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek.

Bu yıl defnedilecek 136 soykırım kurbanının cenazesini taşıyan konvoy, 9 Temmuz'da Visoko'dan hareket edecek. Başkent Saraybosna'dan geçecek olan konvoy, daha sonra 11 Temmuz'da cenaze töreninin düzenleneceği ve kurbanların toprağa verileceği Potoçari'ye götürülecek.

SREBRENİTSA KATLİAMI

Bosna Savaşı sırasında, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Sırp birliklerince işgal edildi.

İşgalin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, Boşnak erkekleri ise ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katletti.

Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

 

Ehlader haber

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler