01 Aralık 2020 Salı Saat:
17:03
20-12-2012
  

Sudan Alimler Heyeti Başkanı`nın Tarihi Fetvası: `şia Mezhebi Haktırâ?

Sudan Alimler Heyeti Başkanı Profesör Muhammed Osman Salih, Ehlibeyt mezhebinin meşruiyet ve hakkaniyetine vurgu yaparak şia ve Ehli sünnet mezhepleri arasında vahdetin farz olduğunu ifade etti.

Facebook da PaylaşBaşta Kuzey Afrika olmak üzere bölge ülkelerinde baş gösteren İslami uyanış dalgası yeminli İslam düşmanlarının İslam ümmetine karşı komplolarına karşı İslami vahdetin gerekliliğinin bir kez daha ortaya koydu.

Afrika ve Sudan'ın ünlü alimlerinden Sudan Alimler Heyeti Başkanı “Profesör Muhammed Osman Salih” şia mezhebinin resmi olarak tanınması ve mezhepler arasındaki vahdet ve birliğin sağlanmasının en önemli konulardan biri olduğunu ifade ederek bu konuya özel önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz bu hassas dönemde yayınladığı tarihi fetvasıyla İslam dinini yok etmek için yeminli İslam düşmanları ve Siyonist rejime karşı tüm İslam ümmetini vahdet ve birliğe çağırdı.

Profesör Muhammed Osman Salih, Sudan gazetelerinden “Ahbarü'l Yevm” gazetesine verdiği demecinde Sünni ve şia mezhepleri arasında bulunan % 90'nlık müşterek noktalara değinerek şunları söyledi: “Allah Teala'nın, Kur'an-ı Kerim'deki hitabı tüm Müslümanlaradır. Ve onlar arasında hiçbir fark gözetmemiştir.”

şeyh Muhammed Osman, demecinde tüm Arap halklarından İran, Türkiye ve Pakistan halklarıyla birlik olmalarını, İslam düşmanlarının İslam mezhepleri arasında ayrılıklar ve tefrika yaratmak için hazırladıkları komploları hayata geçirmelerine izin vermemelerini isteyerek şunları söyledi: “Ehli sünnet ve şia mezhebi taraftarlarının küfür dünyasının karşısında bir bütün olduklarını bir düşünün, ne kadar büyük bir güç olurlar”  

şeyh Muhammed Osman, İslam ümmetinin asıl düşmanının Siyonist rejim olduğunu ifade ederek tüm halk ve yetkililerden bölgede şia korkusu yaratmak isteyen düşmanların karşısında durmalarını ve İslam'ın bir numaralı ve asıl düşmanı olan Siyonist rejimin İslam ümmeti arasında tefrika yaratmasına izin vermemelerini istedi.

Profesör Muhammed Osman Salih, son olarak şia ve Sünni mezhepleri arasında bulunan ortak noktalara değinerek şunları söyledi: “Ehli sünnet ve şia mezhepleri arasında % 90'dan fazla ortak nokta bulunmaktadır. Eğer aralarında ihtilaf da olsa bunlar tarihi noktalardadır.”

Profesör Muhammed Osman Salih'in bu tarihi fetvası Vahabi – Selefilerin dünyanın her yerinde Ehlibeyt (Allah'ın selamı onların üzerine olsun) mezhebi aleyhinde tebliğ ve propaganda çalışmalarıyla Müslümanlar arasında tefrika yaratmalarının yanı sıra bir çok ülkede şia mezhebine mensup Müslümanları katlettikleri bir zamanda yayınlanması dikkate değerdir.

Başta Kuzey Afrika olmak üzere bölge ülkelerinde baş gösteren İslami uyanış dalgasıyla birlikte yeminli İslam ve Müslüman düşmanları çeşitli komplo ve şüpheler aşılayarak öz Muhammedi İslam düşüncesinin tanıtılması ve bilinmesinin önüne geçmek için çaba sarf etmektedirler. Ve ayrıca hazırladıkları farklı plan ve komplolarla İslam ümmetinin bu büyük uyanışını tahrif ederek kendi menfaatleri doğrultusunda kendi amaç ve hedefleri yönüne çekmeye çalışmaktadırlar. Böyle bir atmosferde Kuzey Afrika ve Sudan'da tanınmış ünlü bir alim olan Profesör Muhammed Osman Salih'in böylesine önemli ve tarihi fetvası İslam ümmetinin büyük hareketinin atıf noktası sayılmaktadır.  

 

abna

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler