23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
11:58
10-01-2015
  

Suriye, Direniş Cephesi'nin İlk Mevzisidir!

Lübnan Hizbullah'ına ve Filistinlilere yardım eden İran'ın geçiş güzergâhı Suriye'dir...

Facebook da Paylaş

 

Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Ahteri, Kudüs Haber Ajansına verdiği röportajda "Filistin meselesini canlı tutmak ve İsrail rejiminin işlediği cinayetlerden karşısında Filistinliler savunmak herkesi vazifesidir" diye konuştu.

 

Ayetullah Ahteri sözlerine şöyle devam etti:

 

"Müslümanlar hangi bahaneyle olurs aolsun Filistin meselesini unutturmak isteyen İslam düşmanlarına izin vermemelidir.

IŞİD gibi terör çetelerini ortaya çıkaranların asıl amacı; Müslümanları kendi aralarındaki sorunlarla meşgul edip Filistin sorununu unutturmaya çalışmaktır. Özellikle son dört yıl içerisinde Suriye'de yaşanan olaylar, Direniş cephesine darbe vurmak amaçlıydı. Çünkü Suriye, İsrail'e meydan okuyan Direniş cephesinin ilk mevzisi konumundadır. Lübnan Hizbullah'ına ve Filistinlilere yardım eden İran'ın geçiş güzergâhı Suriye'dir. Suriye ve Filistin İran'ın iki kanadıdır. Bu nedenle İslam düşmanları, hem Direniş cephesini zayıflatmak hem de İran'ın kanatlarını kırmak için Suriye'nin devreden çıkarılması gerektiği kanısına vardı.

Zalim rejimle mücadele projesi İslam ümmeti arasında vahdeti teşkil edebilecek unsurlardandır. Bugün İslam dünyasının en büyük sorunu ve kanayan yarası Filistin'dir. Filistin halkının yaralarına derman olmak ve Kudüs'ü işgalden kurtarmak için İslam ümmeti azami gayretini sarf etmelidir. Bu nedenle İslami Vahdet Konferansı'nın ana teması Filistin sorunu belirlenmişti.

İran'ın Filistin meselesine bakışını ilk günden beri herkes biliyor. İran, sınırları içerisindeki İsrail Büyükelçiliğini, Filistin Büyükelçiliğine dönüştürdü. İsrail bayrağını indirip yerine Filistin bayrağını astı. İlk günden beri Filistin'in yanında olduk. İran'ın Filistin meselesini canlı tutmak alanındaki bir diğer adımı "Kudüs Günü" projesidir.

Merhum imam Humeyni'nin tabiriyle "İsrail yok edilmesi gereken bir kanser tümörüdür." imam Humeyni, Filistin'in özgürleştirilmesi için tüm çabasını harcadı. Amerika'nın kendi aklında düşünü kurduğu "Bölgede İsrail'e yer vermek, İsrail ve bölge ülkeleri arasında barışı sağlamak" hayalini kâbusa çevirecek adımlar attı. İran bu planları yerle bir etti. Filistin meselesini sadece Araplara ait bir sorunmuş gibi lanse ettirmeye çalışan bazı Arap ülkelerine "Filistin, Araplara değil, İslam ümmetine aittir. Bu nedenle sadece Arapların değil tüm Müslümanların sorunudur" hatırlatmasını yaptı.

İmam Humeyni, "(Faraza) eğer bugün Filistinliler İsrail karşısında teslim olup Kudüs'ü İsrail'e vermeyi kabul etse bile Müslümanların bu izni Filistinlilere vermeyeceği" düşüncesini aşıladı. Çünkü Filistin, tüm Müslümanların kutsalıdır. 8 gün savaşı, 22 gün savaşı ve son 51 gün savaşı başta olmak üzere Filistin halkının İsrail rejimine karşı başlattığı her savaşta İran, Filistinlilere her türlü desteği vermiş bundan sonra da vermeye devam edecektir."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler