27 Ekim 2020 Salı Saat:
19:41
03-02-2017
  

Suriye ile Unutturulan Filistin

Merkezi Beyrut’ta bulunan “El Zeytune Araştırmalar ve İstişareler Merkezi” İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği cinayetlerin 2010 senesine kadar olan kısmını 113 sayfalık “Filistin Halkına Karşı İsrail Katliamı” adında bir kitapta toplamıştı.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Kitapta, 1948’den günümüze hatta 1945’te hukuken biten II. Dünya Savaşı döneminde vuku bulan İsrail katliamlarını “27 Meşhur İsrail Cinayeti” unvanıyla kaleme almıştır. Ehlader Araştırma Bölümü olarak sizlere kısaca bu 27 tarihi cinayeti aktarmak istiyoruz:

 

1-      King David Oteli’nin Bombalanması:Kudüs’te 1912 yılında, dönemin en modern oteli olarak inşa edilen Kral Davud Oteli, II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz askeri karargâhı olarak kullanılmış ve içerisinde Filistin’in İsrail Yahudi örgütleri tarafından kademeli olarak işgalini belgeleyen birçok arşiv bulunmaktaydı. 1946 Haziran’ında Yahudi terör gruplarından Hagana, İrgun ve Stern’in aldığı ortak saldırı planı doğrultusunda; 350 kg. patlayıcı ile otel havaya uçuruldu ve bu patlama sonucu 96 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

 

2-      Deir Yasin: Kudüs yakınlarında 700 nüfuslu küçük bir kasaba olan Deir Yasin; 1948’de üç meşhur Yahudi grubuyla baskına uğradı. İrgun çetresinin komutasında Menachem Begin, Stern’de İzak Şamir ve Hagana’nın ise David ben Gurion bulunuyordu. Bu baskın sonucu çoğu kadın, çocuk ve yaşlı 250 Filistinli katledilmiş ve kadınlara tecavüz edilip, hamile olanların karınları parçalanıp, kasaba yağmalanmıştı.

 

3-      El Lod ve Er Ramla:Siyonist milis güçleri bu iki köye yaptıkları eş zamanlı saldırıda 25 Filistin ailesi dışında geri kalan 176 köylüyü acımasızca öldürdüler.

 

4-      Tantura:Bu kasaba, işgal topraklarının en verimli bölgelerinden biri olan Hayfa’da bulunmaktadır. 23 Mayıs 1948’de Siyonistler tarafından tarihinin en büyük katliamına şahit olmuştur. 1948’den 2000 senesine kadar içeriği ve detayları gizli kalan bu katliamı; Tedkats isimli bir Yahudi öğrenci, yüksek lisans tezini hazırlarken yararlandığı Siyonist rejimin askeri arşivinde bulmuş ve bu vahametini ortaya çıkarmıştır. Tantura’da 200 Filistinli katledilmişti.

 

5-      Ed Davayma:El Halil şehrinde bulunan bu kasaba, 1948 Kasım ayında yarı askeri Yahudi çeteleri tarafından baskına uğramış, 200’ü başka köylerden kaçıp bu kasabaya sığınan toplam 500 Filistinlinin katledilmesiyle bu saldırı son bulmuştu.

 

6-      Kibya:Kudüs’ün 22 km. kuzeydoğusunda ve Ramallah’ın 44 km. batısında yer alan bu köy, 1953 Kasım ayının 14’üncü günü öğleden sonra Siyonist ordusunun saldırısına uğradı. Ariel Şaron komutasındaki bu ordu, köye askeri kıyafetleri dışında değişik elbiselerle girmiş ve toplam 69 masum insanı orada katletmişti.

 

7-      Houla Katliamı: 1948 Ekim ayının son günü, gün doğarken Menachem Begin öncülüğündeki İsrail kuvvetleri Lübnan’ın küçük bir şehri sayılan Houla’ya saldırdılar. İsrail kuvvetleri bu saldırıda; şehrin erkeklerini kurşuna dizip, evleri havaya uçurmuş ve onlarca kişilik toplu mezarlar açarak cesetleri gömmüşlerdi. 90 kişinin hayatını kaybettiği bu katliamın ardından, bölge halkının çoğu Beyrut’a göç etmiştir.

 

 

8-      Kafr Kasım:Filistin’in Kalkilya şehri yakınlarında bulunan Kafr Kasım köyü, 1956 sonbaharında İsrail ordusunun saldırısına maruz kalmıştı. Öğleden sonra köylülerin tarlalarından döndüğü bir sırada vuku bulan bu saldırı sonucu, 49 Müslüman hayatını kaybetti. Yahudiler bu katliamı gerçekleştirdikleri sırada “Duygusuz ol ki; Allah sana merhamet etsin!” ilahisini topluca söylüyorlardı.

 

9-      Hanin Katliamı:26 Kasım 1967’de Günay Lübnan’da bulunan Hanin’e üç aylık bir kuşatma sonucu giren İsrail ordusu, bu uzun bekleyişin intikamını köylülerin hepsini baltayla öldürerek ve taş taş üstünde bırakmayarak almıştı.

 

10-  Aytarun Katliamı:Güney Lübnan’ın küçük bir şehir olan Aytarun’da, 1975 yılında İsrail ordusu tarafından konulan bir bomba sonucu 9 çocuk yaşamını yitirmişti.

 

11-  Bint Cubeyl Katliamı:1976 Perşembe günü Bint Cubeyl şehrinin Pazar yerini bombalayan Yahudi ordusu, 23 Lübnanlının ölümüne ve 30 kişinin yaralanmasına neden oldu.

 

12-  Uzai Katliamı:İsrail Hava Kuvvetleri Beyrut yakınlarında bulunan Uzai Sanayi Sitesi ve çevre lojmanlarını bombalamış ve bu saldırıda 26 kişi hayatını kaybetmişti.

 

13-  Raşaya Katliamı:1978 yılında İsrail topçu birlikleri konuşlandıkları sınır bölgesinden Güney Lübnan’ın Raşaya şehrine saldırı düzenlediler ve Kiliseye gitmekte olan 15 Lübnanlıyı öldürdüler.

 

14-  Kunin Katliamı:Yine 1978’de Siyonist ordu, Lübnan’ın Kunin şehrine saldırıda bulundu. Bu saldırıda geneli çocuk 29 kişi öldü.

 

15-  Adlun Katliamı:1978 senesinde İsrail ordusunun durmadan saldırılarına maruz kalan Güney Lübnan, bu sefer de sahil şehri olarak bilinen Adlun’da vatandaşlarını kaybetmişti. Hareket halindeki iki araca saldıran İsrail komandoları, toplam 20 kişinin canını almıştı.

 

16-  Abbasiye Katliamı:1978’de Lübnan’ın Abbasiye bölgesinde Siyonistlerden kaçıp bir camiye yerleşen onlarca aile, gasıp İsrail ordusunun yaptığı hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiler. Enkaz altından 112 ceset çıkmıştı.

 

17-  Han Yunus:Gazze’de bulunan Han Yunus, 9 gün aralıkla iki kez Siyonistlerin hücumuna maruz kalmıştı. İlki, 3 Kasım 1956’da 500 Filistinli ve diğeri de 12 Kasım’da gerçekleşen 270 Filistinlinin şehadetiyle son bulan tarihi Han Yunus Katliamıdır.

 

18-  Sabra ve Şatilla:1982 senesinde İsrail ordusu bazı Lübnan askeri organlarıyla beraber ortak hareket ederek, dönemin İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron’un yönetimde Beyrut yakınlarındaki Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarına, Lübnan Falanjist Hristiyan gruplarıyla baskın düzenlediler. O zamanın Lübnan hükümetinin kendi isteğiyle kurulan bu mülteci kamplarında 800 Filistinli ve bunlara ilave olarak da onlarca Lübnanlı katledildi.

 

19-  El Burc uş Şimali Kampı:Lübnan’da yer alan bu kamp, Siyonist savaş uçakları tarafından fosfor bombası kullanılarak 7 Haziran 1982’de bombalandı ve 94 Filistinli mülteci hayatını kaybetti. Bu saldırının nedenini İsrail ordusu; Kampta bulunan Filistinli gençlerin, Yahudi piyade kuvvetleriyle çatışmasına misilleme olarak gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü.

 

20-  Oyon Karre:Siyonist bir asker 20 Mayıs 1990’da, Yahudi yerleşim yeri olan Listyun’da (Oyon Karre) Filistinli işçileri taşıyan bir aracın üzerine ateş açması yüzünden 8 Filistinli şehit olmuş, 16 kişi de yaralanmıştı.

 

21-  El Aksa Katliamı:Fanatik Yahudiler ile El Aksa camiine namaz kılmak için gelen Filistinliler arasında 8 Ekim 1990’da tartışma çıktı. Bu arbedenin ardından Siyonist güvenlik güçleri Filistinlilerin üzerine ateş etmesi sonucu 21 kişi hayatını yitirmiş, 150 kişi yaralanmış ve 270 kişi tutuklanmıştı. Olay yerine gelen ambulansların hareketine izin verilmemiş, doktor ve sağlık görevlileri tartaklanmıştı. Ancak Olayın üzerinde 6 saat sonra ölü ve yaralılara müdahaleye izin verilmişti.

 

22-  Kana Katliamı:30 Haziran 2006’da 33 günlük İsrail-Hizbullah savaşı sırasında Siyonistler tarafından bombalanan Kana kasabasında; 37’si çocuk 54 Lübnan vatandaşı yaşamını yitirmiş ve onlarca kişi yaralanmıştı. Gidecek yerleri olmayan birçok mülteci ve savaş mağduru sığındıkları binanın, Yahudi Hahamların Tevrat doğrultusunda verdikleri “Güney Lübnan’da ve Kana’da halkın öldürülmesi Mubahtır.” fetvası sonucu öldürülmüş oluyordu.

 

33 gün savaşı sırasında Kana’da işlenen bu vahşetin ardından dünya kamuoyu Yahudi hahamları kınamış ve İsrail hükümetini protesto etmişti ama Hahamlar bu tepkilere; “Savaş zamanında, düşman saflarında kimse günahsız sayılamaz.” Cevabını verdiler ve şöyle devam ettiler; “Bu dönemde söylenip, savunulacak tüm ahlaki ve insani unsurlar, askeri kuvvetlerin ve İsrail halkının haleti ruhiyesini zayıflatacaktır (onun için kimseyi dinleyemeyiz.)”

 

Ayrıca İsrail’in 22 günlük Gazze saldırısında da yine Siyonist Hahamlar, Lübnan ve Filistinli sivillerin öldürüleceği yönünde fetvalar vermiş ve kendilerini; “Tevrat’ın hükümlerine göre, kadın ve çocukların savaş esnasında öldürülmeleri mubahtır.” şeklinde savunmuşlardır.

 

23-  El Halil, İbrahim Camii Katliamı:25 Şubat 1994’de Barush Goldstien adlı fanatik bir Yahudi ve El Halil yakınlarında bulunan Kiryat kasabasındaki Yahudi mahallesi sakinleri ve arkalarına aldıkları Siyonist askerlerin korumasında sabah namazında El Halil camiine girerler. Barush Goldstien, camii içinde bir sütunun arkasına gizlenir ve namaz kılan cemaatin secdeye gitmesini bekler. Goldstien’in açtığı ateş ve attığı el bombası yüzünden 350 kişi yaralanır. Bu esnada İsrail askerleri El Halil camiinin kapılarını tutar ve cemaatin dışarı çıkmasını engeller. Aynı zamanda yaralılara yardım etmek için camii içine de kimse sokulmaz. Bu olaylar cereyan ederken bir grup Filistinli de camii dışında Siyonistlerin yaylım ateşine maruz kalıp şehit olurlar. Bir diğer grup da cenazeler taşınırken şehit edilir. El Halil Camii katliamının bilançosu; 29’u namaz kılanlar olmak üzere toplam 67 kişidir.

 

24-  Aksa İntifadası:Olaylar 28 Eylül 2000 yılında Ariel Şaron’un Mescid ul Aksa’yı ziyaret etmesiyle patlak verdi. Bu ziyaret yüzlerce Filistinli gencin itiraz ve protestosu sonucu yarıda kaldı ve Şaron Tel Aviv’e geri döndü. Cuma’ya denk gelen olayın ertesi günü ise, İsrail askerleri namaz kılanların üzerine ateş ederek 7 kişinin ölümüne, 25 kişinin yaralanmasına neden oldular. Bu çatışmanın ardından II. Filistin İntifadası başlamış oldu.

 

25-  Cenin Mülteci Kampı:29 Mart 2002 tarihinde, kanlı terör devletinin Siyonist askerleri Batı Şeria’da bulunan Cenin mülteci kampına saldırılar düzenlediler. Bil fiil iki hafta süren kuşatma ve çatışmalar, Filistin direniş güçleri ile Siyonist askerler arasında gün be gün artarak devam etti. İsrail Savunma Bakanı Shaul Mofaz’ın emriyle işgal güçleri Cenin mülteci kampına girdiler. Filistinlilerin uzun direnişleri ardından Siyonistler kampı tamamen kontrol altına aldılar. Önce birçok genci öldüren Yahudiler, daha sonra tanklarla evleri yıktılar. BM’nin 200 kişi olarak açıkladığı ölü sayısı, henüz toplu mezarların açılmasına izin verilmediği için kesinlik kazanmış değil.

 

26-  Gazze: İsrail, Hamas’ın 2006 seçimlerinden zaferle ayrılmasından ve aldığı oyların genelinin Gazze’den olması hasebiyle, Filistinlilere ve özellikle de Gazze halkına ders vermek için Gazze’yi havadan ve karadan kuşatmıştı. Bu kuşatma 2010 yılının ortalarına kadar devam etmiş ve toplam ölü sayısı 380 kişi olarak açıklanmıştı. Bu yıllar arasında özellikle 2008’den 2010’a kadar devam eden kuşatmada en çok 22 günlük Gazze Şeridi’ne İsrail’in yaptığı ağır askeri saldırılar damgasını vurmuştu. 22 günlük Gazze savaşında maalesef 1450 Filistin vatandaşı şehit edilmiş ve Gazze alt yapısı tamamen kullanılmaz hale getirilmişti. Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen ve Gazze savaşı sırasında herhangi bir savaş suçu işlenip işlenmediğini tespit etmek amacı ile oluşturulan heyetin hazırlamış olduğu Gladstone raporu, İsrail'in aşırı ve orantısız güç kullandığını, savaş suçu işlediğini ve insanlık dışı davrandığını göstermişti.

 

27-  Özgürlük Filosuna Saldırı:31 Mayıs 2010, sabahın ilk saatlerinde, bütün dünyanın gözü bu yardım gemilerinin üzerindeyken; Deniz hırsızı lakaplı İsrail donanmasına bağlı birlikler Mavi Marmara adlı İnsani yardım gemisine saldırıp, 9 Türk vatandaşını şehit ettiler. Gün ağarmasıyla beraber onlarca yarılı ile birlikte toplam 750 yardım filosu yolcu ve mürettebatını tutuklayıp, Aşdot limanına intikal ettirdiler.

 

 

El Zeytune Araştırmalar ve İstişareler Merkezi’nin hazırladığı “Filistin Halkına Karşı İsrail Katliamı” adlı kitabı, Arapça orijinal tam metniyle aşağıdaki linkten PDF formatında indirebilirsiniz.

 

http://www.alzaytouna.net/arabic/data/attachments/BooksZ/Book_Human5_Israeli_Massacres.pdf

 

 

 

                                                                  

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler