05 Nisan 2020 Pazar Saat:
12:00
19-03-2019
  

Suskunluğun Üstünlüğü

Ehl-i Beyt'in dilinden suskunluğun üstünlüğü

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Sessizliği seçen kişi kurtuluşa kavuşmuştur.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Sessizlik bir erdemdir ancak çok az insan bu erdeme ulaşabilir.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Sakalı ve bıyığının arasındakini ve iki bacağının arasındakini koruyacağını taahhüt eden kişinin cennete gireceğini taahhüt ederim.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Midesinin, cinsel organının ve dilinin şerrinden korunan kişi kendisini korumaya almıştır.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Acaba insanı dilinden başka bir şey, baş aşağı cehenneme düşürebilir mi?

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Allah’a ve kıyamet gününe inanan, iyi şeyler konuşsun veya sussun.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Müminin dili, aklının ardındadır; bir şey söylemek istediğinde önce aklıyla onu düşünür ardından diliyle onu onaylar. Ancak münafığın dili aklının önündedir; bir şey yapmak istediğinde aklının onayını almaksızın diliyle onu onaylar.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Çok konuşan kişinin hataları çok olur. Hataları çok olan kişinin günahları da çok olur. Günahları çok olan kişi ise cehennemi daha çok hak eder.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Dilini koru. Kuşkusuz bu, kendine yaptığın bir iyiliktir. Ardından şöyle buyurdular: Hiçbir kul, dilini zapt etmeksizin imanın hakikatine varamaz.

 

Emirü’l-Müminin Hz. Ali (a.s.), yolda yürürken boş sözler söyleyen birisiyle karşılaşınca şöyle buyurdular: Konuşarak, rabbine göndereceğin bir mektubu, yanındaki meleklere yazdırıyorsun, öyleyse sana yardımcı olacak şeyler söyle ve diğer sözleri bir kenara bırak.

 

İmam Zeynel Abidin’in (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Dil her sabah, diğer uzuvlara başvurur ve şöyle der: Nasıl sabahladınız? Diğer uzuvlar şöyle cevap verir: Bizi kendi halimize bırakır isen, iyi sabahladık. Ardından dili yemin ettirip şöyle derler: Allah’ı hatırla, senin için bize ceza veya mükâfat verilmektedir.

 

İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: Bizim takipçimiz dilsizdir.

 

İmam Cafer-i Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Uyumak, vücudun, konuşmak ruhun ve susmak aklın istirahatıdır.

 

İmam Cafer-i Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Davud âlinin hikmetli sözlerinden biri şudur: Akıl sahibi bir insan, yaşadığı zamanı iyi tanımalıdır, işlerini takip etmelidir ve dilini korumalıdır.

 

İmam Cafer-i Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Lokman Hekim oğluna şöyle dedi: Ey oğlum, konuşmayı gümüş gibi düşünecek olursan susmak altındır.

 

Emirü’l-Müminin Hz. Ali’nin (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: İnsan dilinin altında saklıdır. Dolayısıyla sözlerini ölç ve akıl ve bilgiye sun. Allah için ve Allah yönünde ise dile getir, aksi halde susmak daha iyidir.

 

İmam Zeynel Abidin’e (a.s) “Konuşmak mı daha üstün susmak mı?” sorulduğunda şöyle buyurdular: Her biri kendine göre sıkıntılar taşır. Hiçbir sıkıntı taşımadıkları durumda konuşmak daha üstündür. “Bu nasıl olur ey peygamberin oğlu?” diye sorulduğunda ise şöyle buyurdular: Yüce Allah peygamberleri ve onların vasilerini susmaları için insanlara göndermedi, susmakla cennet kazanılmadı; hiç kimse susmakla Allah’ın vilayetine girmedi, cehennem ateşinden korunmadı ve Allah’ın gazabından korunamadı. Bunların tamamı konuşmakla elde edilir. Ay’ı güneşle nasıl karşılaştırabilirim. Susmanın üstünlüğünü konuşarak ifade edebilirsin ancak konuşmanın üstünlüğünü sessiz kalarak ifade edemezsin.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler