09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:49
29-02-2016
  

Suudiler Mısır'ı Cezalandırıyor

Arabistan Kralı Salman'ın Mısır Cumhur başkanına verdiği petrol yardımı sözü ve diğer yatırımları asılsız çıktı.

Facebook da Paylaş

El Alemin haberine göre Arabistan Kralı Salman'ın Mısır Cumhurbaşkanına verdiği petrol yardımı sözü ve diğer yatırımları asılsız çıktı. Suudiler her zamanki gibi verdikleri sözleri yerine getirmeme konusunda birini daha gözler önüne serdiler.


Gözlemcilerin analizinde Riyad yönetimi Lübnan’a yaptıkları gibi Kahire yönetimine de yapacakları yardımları keserek cezalandırmak istiyor. Bunun sebebinde ise Mısır’ın Arabistan’ı Suriye kara hareketinde desteklememesi olduğunun altını çiziyor.


El Arabiyye televizyon kanalında, Sisi hakkında yayınlanan bir bildiri üzere, Mısırlı medya aktivisti Ahmed Musa El Arabiya kanalına şiddetle eleştirerek şöyle dedi; El Arabiya yine bir hata yaptı… Ben bu adamların, bilmedenmi yoksa kasıtlı olarak zehirlerini tatlı sözleriyle karıştırıp sunmakmı istiyorlar ve yahut başka hedeflerinin olduğunu bilemiyorum.


Sisi’ye yakın olan Mısırlı yayın organları Arabistan’ın Mısır’la olan ilişkilerinde samimi olmadığını savunarak “El Makal” dergisinde “Arabistan ve ihvan (Müslüman kardeşler) arasındaki baskıcı zihniyeti normalleştirmek” başlığı altındaki makalede Suudi Arabistan ve Müslüman kardeşler arasındaki küçük irtibatların büyük bir stratejinin parçası olduğunu dile getirdi.


Bu makalede Kral Salman'ın, Kral Abdullah’ın aksine Müslüman kardeşlerle hiçbir inanç farklılıklarının olmadığını savundu. Müslüman kardeşlerle Mısır hükümeti arasında 30 Temmuzda arabuluculuk yapmasına rağmen olumlu bir gelişme dahi olmadı.


Suudi Arabistan, 30 Ocakta Cuma günü Lübnan ordusuna 3 milyarlık silah yardımını Riyad yönetimi tarafından durdurulduğunu Fransa aracılığıyla bildirdi. Ve bunun sebebinde ise Lübnan’ın tutumunu eleştirerek, iki kardeş ülke arasındaki ilişki bakımından çeliştiğini iddia etti.
 

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler