09 Mayıs 2021 Pazar Saat:
04:39
01-04-2020
  

Tabatabai'den Hayatımızı Değiştirecek Zikirler

Yaşadığım unutkanlık sorunu nedeniyle Ayetullah Gazi Tabatabi'nin yanına gitmiştim...

Facebook da Paylaş

 

 

 

  

Ehlader Araştırma Bölümü

 Merhum Ayetullah Gazi Tabatabai'nin oğlu Seyit Hasan Gazi Tabatabai, babasının önem verdiği ve tavsiye ettiği zikirlerden bazılarını şöyle beyan eder;

Hafızanın Güçlenmesi;

Ayetullah Gazi Tabatabai, güçlü bir hafızaya sahip olmak için Ayete'l Kürsi, Nas ve Felak surelerinin okunmasını tavsiye ederdi.

Bol Rızık;

Bol ve bereketli rızka sahip olmak için aşağıdaki ayetlerin okunması faydalıdır;فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا يُرْسِلِ السَّمَاء عَلَيْكُم مِّدْرَارًا وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَارًا"...Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü O, çok bağışlayıcıdır. Üzerinize bol yağmurlu olarak semayı göndersin. Sizi mallarla, oğullarla desteklesin ve sizin için bahçeler ve ırmaklar var etsin." (Nuh/10 ila 12)

Okunmasında Israr Ettiği Zikir;

Herkese şu zikri okumayı tavsiye ederdi;أستغفرُ اللهَ الذی لا الهَ الّا هو مِن جمیع ظلمی و جُرمی و إسرافی علی نفسی و أتوبُ الیه"Kendisinden başka hiçbir mabut olmayan Allah'tan yaptığım tüm günah, hata ve nefsime ettiğim zulümlerden dolayı beni bağışlamasını diliyor, istiğfar ediyorum."

Ruhsal Sıkıntılardan Kurtulmak;

Ayetullah Gazi Tabatabai, ruhsal sıkıntı ve bunalım anlarında şu zikrin okumasını önerirdi;لا الهَ الّا الله وحدَه لا شریک له و له الحمدُ و له الملکُ و هو علی کلّ شی‏ء قدیر. اعوذ بالله من هَمزات الشیاطین و اعوذ بکَ ربّی مِن أن یحضُرون، إن الله هو السمیع العلیم"Ne Allah'tan başka bir ilah ne de O'nun bir ortağı vardır. Övgüler O'nadır. Hüküm O'nundur. O'nun her şeye gücü yeter. Şeytanın vesveselerinden Allah'a sığınıyorum. İlahi! Sen işiten ve kudret sahibi olansın."

Ev ve Can Güvenliği;

Ev ve malın her türlü beladan korunması için aşağıdaki duayı bir kağıda yazarak giriş kapısının üzerine asılmasını tavsiye etmiştir;

 


یا حافظاً لا یَنسی؛ یانعمة لا تُحصی؛ انت قلتَ و قولُک الحق: إنّا نحن نزّلنا الذکر و إنّا له لحافظون"Ey hiçbir zaman unutmayan koruyucu! Ey sayısız nimetlerin sahibi! Senin buyurduğun haktır; 'Muhakkak ki zikri (Kur'ân-ı Kerim’i), Biz indirdik. O'nun koruyucuları mutlaka biziz' (Hicr/9)

Yiyecek ve İçeklerin Vereceği Zarardan Korkmak;

Böyle durumlarda şu zikrin okunmasını tavsiye ederdi;بسم الله الرحمن الرحیم، خیرُ الاسماء، إلهُ الارض و السماء، الرحمنُ الرحیمُ، الذی لا یَضُرّ مع اسمِه سَمّ و لا داء"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. En güzel isimler O'nundur. Yerlerin ve göklerin mabudu, Rahman ve Rahim'dir. Onun adı, her türlü zarar ve hastalığı önler."

Düşmanın Şerrinden Korunmak;

Ayetullah Gazi Tabatabi'nin öğrencilerinden Seyit Haşim Haddad, üstadının düşmanların şerrinden korunmak için şu ayetleri okuduğunu nakleder;كهيعص  "Kâf Hâ Yâ Ayn Sâd" (Meryem/1)
 


حم عسق

 

"Hâ mim. Ayn, Sin, Kâf." (Şura/1-2)وَعَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَيِّ الْقَيُّومِ وَقَدْ خَابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْمًا

 

"Bütün yüzler; diri, yaratıklarına hâkim ve onları koruyup gözeten Allah'a boyun eğmiştir. Zulüm yüklenen, mutlaka hüsrana uğramıştır." Taha/111)

Hastalıklardan Kurtulmak;

Necef'te sıtma hastalığı yayılmaya başlayınca Ayetullah Gazi Tabatabai, bu hastalığa yakalanan birisine şu ayeti sıklıkla okumasını tavsiye etmişti; وَأَرَادُوا بِهِ كَيْدًا فَجَعَلْنَاهُمُ الْأَخْسَرِينَ  قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِيمَ

 

"Ey ateş! İbrahim'e karşı serin ve esenlik ol' dedik. Ona böyle bir tuzak kurmak istediler. Fakat biz onları en çok zarar edenler durumuna düşürdük." (İbrahim/69-70)

Unutkanlık;

Ayetullah Gazi Tabatabai'nin öğrencilerinden merhum Ayetullah şeyh Ali Kasım şöyle nakleder;

"Yaşadığım unutkanlık sorunu nedeniyle Ayetullah Gazi Tabatabi'nin yanına gittim. Bir yere bıraktığım şeyi daha sonra bulamadığımı, nereye bıraktığımı hatırlamadığımı özellikle vurguladım. Ayetullah Gazi, elindeki bir şeyi bir yere bırakacağın zaman şu cümleyi okumamı söyledi;بسم الله الرحمن الرحیم فانک سوفَ لَن تنساهُ ان شاء الله تعالی

 

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Allah'ın iradesi ve izniyle gerçektende seni (nereye bıraktığımı) unutmayacağım."

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler