14 Temmuz 2020 Salı Saat:
15:16
23-05-2019
  

Tacikistan Şehitleri Toprağa Verildi + FOTO

Başkent Duşanbe’nin yaklaşık 10 kilometre doğusunda yer alan Vahdet kentinde bir hapishanede DAEŞ tarafından çıkartılan isyanda şehit olan Şiiler toprağa verildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Geçtiğimiz gün akşam saat 21:30’da Vahdet Cezaevi'nde, Suriye'de terör örgütü DAEŞ saflarında öldürülen eski Tacik komutan Halim Gulmuradov’un oğlu Behruz Gulmurad ile diğer DAEŞ üyesi mahkumlar tarafından organize edilen isyanda 3 gardiyan ve 29 mahkum ölmüştü.

 

DAEŞ mensupları tarafından şehit edilen isimler arasında ise Hüccetu’l İslam Seyyid Kıyamuddin Gazi’nin yanı sıra Tacikistan İslami Yeniden Diriliş Partisi’nin iki üst düzey üyesi Mahdum Settar ve Şeyh Timur da bulunmaktaydı.

 

Olay gecesi 1500 kişilik hapishanede düzeni tekrar sağlamak isteyen güvenlik güçleri olay sırasında 24 isyancıyı öldürdü. 25 kişinin tutuklandığı olayda, rehineler serbest bırakıldı ve hapishanede yeniden düzen sağlandı.

 

Dün toprağa verilen şehitlerin cenazeleri konusu ise farklı bir acıyı ortaya koyuyordu:

 

Şii alimi Seyyid Kıyamuddin Gazi’nin cenazesi gizlice toprağa verildi ve hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda hiçbir aile mensubunun cenaze defnine katılmasına izin verilmedi.

 

Tacikistan İslami Yeniden Diriliş Partisi’nin iki üst düzey üyesi için ise resmi bir tören düzenlenirken DAEŞ üyesi Tacik komutan Halim Gulmuradov’un oğlu Behruz Gulmurad’ın cenaze namazı kılınmadan toprağa verilmesi dikkat çekti.

 

1500 kişilik hapishanede DAEŞ tarafından şehit edilen beş mahkûmun konumları göz önünde bulundurulduğunda ortaya birçok şüphe çıkıyor.

 

Yaşanan olaylar sonrası Tacikistan İslami Yeniden Diriliş Partisi yayınladığı açıklamada tek sorumlunun Tacikistan hükümeti olduğunu ve daha önce de Tacik hapishanelerinde yaşanan isyan hareketlerinde çok sayıda mahkumun ölmesi nedeniyle hala yeterli tedbirler almayan hükümetin bu konuyu ya bilinçli yaptığını ya da ihmalkar davrandığını belirtti.

 

Kasım 2018’de de Hucend kentinde DAEŞ tarafından isyan çıkartılmış, 26 kişi ölmüştü. İsyanı eski bir DAEŞ üyesinin toplu kaçış için başlatıldığı belirtilmişti. 

 

 

Ehlader HABER

 

  

 Seyyid Kıyamuddin Gazi ve Mahdum Settar Kerimof

 

 

 Seyyid Kıyamuddin Gazi Mukaddes Kum Şehrinde

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler