24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
08:17
11-05-2018
  

Taliban Ekiyor, Amerika Satıyor + Harita

Barış Havarisi(!) olan Amerika'nın Demokrasi Oyunu...

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Bir türlü istikrarı yakalayamayan bir ülke olan Afganistan, yıllar boyunca yaşadığı iç savaş ve dış müdahaleler nedeniyle gerçek manada yaşanılmaz bir ülke oldu. Halbuki Afganistan, yalnızca yeraltı zenginliklerinin %15'ini düzenli bir şekilde kullanabilse; tüm maddi sıkıntılarından kurtulabilecek.

 

Ama Afganistan, Büyük Şeytan Amerika'nın ülke içerisine ektiği fitne tohumlarının yanı sıra uyuşturucu tohumlarına da ekiyor. Bugün ise dünya afyon üretiminin neredeyse %90’ı Afganistan'da gerçekleşiyor.

 

Peki, Bugüne Nasıl Gelindi?

 

SSCB İşgali

 

Bilindiği üzere afyon, birçok tıbbi alanda kullanılmaktadır ve daha önceleri Afgan halkı da afyonu bir tedavi aracı olarak üretip, kullanıyordu. Ama Sovyet işgali ile birlikte başta ülkenin güneyindeki Hilmend ve Kandahar gibi tarım yapılabilen bölgelerin alt yapı tesisleri, sulama sistemleri, ehil hayvanları, yollar ve pazarları tamamen tahrip edildi. Bunun akabinde Afgan halkı açlıkla yüz yüze geldi. Denize sınırı olmaması ve dağlık bölgelerin bir hayli fazla olması nedeniyle sınırlı bir tarım arazisine sahip olan bu topraklar, savaş sonucunda iyice verimsizleşmesi. Batılıların üretilen afyona ilgisi ise Afgan halkını afyona yöneltti. İşte, 80’li yıllardan itibaren Afganistan’da afyon üretimi hızla yaygınlaştı.

 

Soğuk Savaş şartlarında Sovyet karşıtı direnişi destekleyen Amerika'nın, o yıllarda Pakistan İstihbaratı ile birlikte ülkedeki afyon üretimini teşvik ettiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Birçok Batılı kaynakta, CIA ve Pakistan İstihbaratının (ISI) hem Afganistan’daki hem de dünyanın farklı bölgelerindeki Sovyet yayılmacılığına karşı Amerika'nın yürüttüğü operasyonları afyon gelirleriyle finanse ettiğini belirtiliyor.

 

Amerika'nın Çocukları; Taliban Dönemi

 

Bu şartlar altında Afganistan ekonomisi 2000 yılına kadar her geçen gün afyona daha da bağımlı hale geldi. Sovyet askeri güçlerinin çekilmesinin ardından ülkedeki savaş baronlarının yıllar süren iktidar mücadelesi Taliban'ın ortaya çıkışına zemin hazırladı. Afyon üretiminin en yaygın olduğu bölgede etkinlik kazanmaya başlayan Taliban, 1996’da başkent Kabil’i kontrol altına altı. Ülkenin Azizi İslam dini hukuku ile alakası olmayan bir şerait sistemine göre yönetilmesini savunan Taliban için afyon, mücadele edilmesi gereken konuların başında geliyordu. Ama ülke Müslümanlarına karşı silahlı eylemler için yine de para lazımdı. Dünyada başlatılan uyuşturucu ile mücadele faaliyetleri nedeniyle Taliban Kabil'in ele geçirildiği 1996 ile 2000 yılları arasında afyon üretimine üst sınır getirdi. Ama diğer bölgelerde bu sınırlama ile yaşanan zarar misliyle telafi ediliyordu.

 

Afyon üretiminin Yasaklaması

 

2000 yılının sonralarına doğru Amerika ile yaşanan gerilimin ardından Taliban, kuzeydeki birkaç bölge hariç ülkenin birçok bölgesinde kontrolü sağladı. Bu durum Amerika için bir tehdit olarak algılandı ve senaryolanan 11 Eylül saldırıları ile tekrar Afganistan'da kontrolü sağladı ama...

 

Ama Taliban lideri Molla Ömer durumun vahametini fark ettiğinde; “uyuşturucun İslam’a göre haram ve insanlığa karşı suçtur.” şeklinde bir fetva yayınlayarak, Afganistan tarihinde ilk kez ülke genelinde afyon üretimini yasakladı. Afyon tarlaları ve laboratuarlar imha edildi. Uyuşturucu trafiği kesilerek sözde Amerika cezalandırıldı.

 

Amerika'nın Emriyle NATO İşgali ve Sonrası

 

Büyük Şeytan Amerika kendi planladığı, 11 Eylül saldırıları sonrasında Afganistan’a uluslararası güçlerin desteğini alarak başlattığı işgal sırasında ülkenin en önemli uyuşturucu baronları Beşir Nurzai ve Hacı Cuma Han yakalananlar arasındaydı. Uyuşturucuyla mücadele, Afganistan’a yönelik müdahalenin önemli dayanaklarından biri olmasına rağmen yakalanan baronlar kısa süre sonra serbest bırakıldı.

 

İşgalin birinci yılında afyon üretimi yüzde 657 artarak dünya üretiminin yüzde 92’sini karşılayama başladı. Sonradan kurulan Hamid Karzai Hükümeti sırasında birçok üst düzey hükümet üyesi ve Amerikan yetkilisinin ülkedeki afyon ticaretinden kar sağladığı sık sık gündeme geldi.

 

Karzai'nin Üvey Kardeşi; Ahmet Veli

 

İktidara geldiğinde en büyük sloganı “afyona karşı savaş!” olan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai’nin üvey kardeşi Ahmet Veli Karzai ülkedeki en büyük uyuşturucu baronu olarak tanınıyor. Bu üvey kardeş, Wikileaks belgelerinde de “yolsuzluğa bulaşmış uyuşturucu baronu” olarak tanımlanıyordu. New York Times ise Ahmet Veli Karzai’nin işgal öncesinde 8 yıl boyunca CIA’e hizmet ettiğini açık açık sayfalarında yazıyordu. Veli Karzai’nin Kandahar Eyalet Meclisi üyesi olduğu sırada ülkedeki afyon üretiminin merkezi olan Kandahar ve Hilmend’i fiilen tek başına yönettiği, afyon sevkiyatını askeri helikopterler ve polis konvoylarıyla sürdürdüğüne yönelik ciddi iddialar bulunmaktadır.

 

İşgal sonrasında da ülkedeki uyuşturucu trafiğini kendi kontrolüne alan Ahmet Veli Karzai, 2011 yılında 7 yıldır korumalığını yapan Serdar Muhammed tarafından gerçekleştirilen bir suikast sonrası öldürüldü. Daha sonra ise bu suikastı Taliban üslendi.

 

Batı ve Uyuşturucu Ticareti                       

 

Alman İstihbaratı, Alman askeri kuvvetlerinin de ülkedeki uyuşturucu trafiğine karıştığını ortaya çıkarmıştı. Büyük bir skandala neden olan sızdırılan belgelere göre, Kuzey Afganistan Emniyet Müdürü Muhammed Davut Davut’un organize ettiği uyuşturucu trafiğinde Afganistan’daki Alman askerleri aktif olarak yer almışlardı. Davut, Kuzey İttifakı içerisindeki en kirli isimlerden biri olarak bilinmekteydi. Muhammed Davut, 2011 yılında üst düzey 6 Alman ile birlikte yine Taliban'ın üstlendiği bir canlı bomba saldırısında öldürüldü.

 

Afganistan’da afyon üretiminin merkezi olarak bilinen Hilmend’te konuşlandırılan İngiliz ordusuyla ilgili olarak da yerel kaynaklardan tarafından benzer iddialar ortaya atılsa da hiçbir zaman kanıtlanamadı. Ancak işgal boyunca afyon üretiminin artmasına rağmen İngiliz birliklerinin üretime müdahale etmedikleri birçok raporda belirtilmektedir.

 

2011 yılında yayınlanan bir rapor, Amerikan askerlerinin ülkede üretimi yapılan afyonun en önemli müşterilerinden biri olduğunu göstermektedir. Raporda fiilen görev başında olan 11 bin 200 Amerikan askerinin uyuşturucu kullandığı tespit edilmiştir. Gerçek rakamın ise çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

 

İşte, Barış Havarisi(!) olan Amerika'nın Demokrasi Oyunu...

 

Ehlader HABER

 

  

 

 

Haritada Pakistan Sınırında Uyuşturucu Üretiminin Diğer Bölgelere Nazaran Daha Fazla Olduğu Görülmektedir.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler