29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
07:09
20-09-2012
  

Tek Çözüm Filistin Devleti

Sorunların çözülmesi için tam bağımsız Filistin devleti kurulmalı

Facebook da Paylaş

 

 
 
İsrail'in şiddetli ambargosu altında can çekişen Gazze'de, gerekli önlemler alınmazsa hayat 8 yıl sonra durma noktasına gelecek. Uzmanlar, hükümetin muhtemel afetler için acil durum projeleri hazırlamasını gerekli görüyor.
 
BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü'nün (UNRWA) ağustos ayında yayımladığı ''2020'de Gazze yaşanabilecek bir yer mi?'' başlıklı rapora dikkati çeken uzmanlar, Gazze hükümetinin uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak derhal harekete geçmemesi durumunda raporda işaret edilen bütün tehlikelerin gerçekleşeceğini belirtti.
 
Nüfus artışı, içme suyunun azalması ve kirlenmesi, işsizlik oranının artması, sağlık sektörünün çökmesi, sanayi ve ekonominin durması nedenleriyle Gazze'ye trajik bir gelecek çizilen UNRWA raporunda, söz konusu tablonun en büyük nedeni olarak İsrail'in 2006 yılından bu yana uyguladığı abluka gösteriliyor.
 
''Ablukanın devam etmesi uzak ihtimal''
 
Gazze Planlama Bakanlığı Sektörel Koordinasyon Genel Müdürü İtimad et-Tarşavi, UNRWA'nın raporunun büyük ölçüde doğru olduğunu, bakanlıklarının bir süre önce sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak Gazze'deki sorunları çözmek amacıyla ulusal proje çalışması başlattığını söyledi.
 
Gazze'nin, sanayi ve ticaret alanında Mısır ile serbest bölge hazırlığı aşamasında olmasını, İsrail ablukasının kırıldığını gösteren işaretlerden biri olarak değerlendiren Tarşavi, ''Gazze'nin abluka altında kalması uzak bir ihtimal'' dedi.
 
Serbest ticaret bölgesinin tünel sorununu ortadan kaldıracağını ve işsizliği büyük ölçüde azaltarak ekonomiyi düzelteceğini savunan Tarşavi, Filistin hükümetinin Gazze'deki tarım ve sanayinin iyileştirilmesi için Mısır ile ortak çalışma yürüttüğünü kaydetti.
 
Tarşavi ayrıca, kanalizasyon suyunun pompalanması ve çöp dökme yerlerinin düzenlenmesi gibi çevre kirliliğini hafifletecek stratejik projeleri engellemesi sebebiyle İsrail'i, su kirliliği ve yetersizliğinin başlıca sorumlusu olarak gösterdi.
 
Su problemini çözmek amacıyla halen deniz suyunu arıtma projesi üzerinde çalışıldığını ifade eden İtimat et-Tarşavi, iskan sorunu için ise yeni yerleşim alanları inşa etmeye yönelik Katar destekli bir projenin varlığına işaret etti.
 
''Sorunların çözülmesi için tam bağımsız Filistin devleti kurulmalı''
 
Öte yandan ekonomi uzmanı Muin Receb, Gazze'de ekonomik kalkınmanın duraklamasının, şartları belirlenmiş bir projenin ve net bir siyasetin olmamasından kaynaklandığını savundu.
 
Receb, ''Biz dış yardıma güveniyoruz. Oysa Gazze'deki problemlerin daha da büyümemesi için, sorunları çözmeye odaklı bir iç siyasetimizin olması gerekir'' dedi.
 
UNRWA'nın Gazze ile ilgili raporunun yetkililere yöneltilmiş çok ciddi bir uyarı olduğunu vurgulayan Receb, hükümet sivil toplum kuruluşları ve Filistinli uzmanlarla işbirliği yaptığı takdirde raporda öngörülen tehlikelerin ortadan kaldırılabileceğini dile getirdi.
 
İşsizlik sorununa da değinen Muin Receb, bunun yalnızca Gazze'nin değil bütün dünyanın sorunu olduğuna dikkati çekerek, bölgesel ve uluslararası anlaşmalarla Filistinli gençlerin Körfez ülkelerinde kendilerine uygun işlerde çalıştırılmasıyla işsizliğin azaltılabileceğini belirtti.
 
Receb, Gazze ve Batı Şeria'daki sorunların çözülebilmesi için İsrail'in bölgeden gitmesi ve tam bağımsız Filistin devletinin kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
turkishny
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler