05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
09:57
09-08-2014
  

Tüm Gruplar IŞİD’e Karşı Birleşmelidir

Ayetullah Sistani’nin Kerbela temsilcisi olan Ayetullah Abdulmehdi Kerbelai

Facebook da Paylaş


Ayetullah Sistani’nin Kerbela temsilcisi olan Ayetullah Abdulmehdi Kerbelai, Cuma namazı hutbesinde Irak’taki siyasi aktörleri şiddetle eleştirdi ve şöyle konuştu: IŞİD gibi eli kanlı bir terör örgütü işlediği korkunç cinayetlerin görüntülerini medya aracılığıyla yayarak insanların ağzının tadını kaçırdığı bir dönemde artık bu kısır çekişmelere, makam kavgalarına bir son verin.

Şeyh Abdulmehdi Kerbelai sözlerine şöyle devam etti: Başbakanlık görevini üstlenecek olacak kişinin ulusal bir makbuliyet ve geniş çapta bir kamuoyu desteğine sahip olması muhakkaktır. Hükümetin belirlenme şekli ve zamanı da yasalarla net şekilde belirtilmiştir. Yasalarda öngörülmüş olan sürenin bir kez uzatıldığı da unutulmamalıdır. Benim tüm adaylardan isteğim bu konuda Allah’ın rızası ve halkın çıkarlarını mülahaza etmeleridir; mevcut sıkıntıları giderebilme yolunda ve tüm siyasi grupları birleştirmede başarılı olacak kimsenin önü açılmalıdır.

Kerbelai sözlerini şöyle sürdürdü: Birkaç gün evvel IŞİD terör örgütü militanları Neyneva bölgesindeki diğer şehirlere saldırmış, özellikle Yezidilerin ağırlıkta yaşadığı şehirleri kontrollerine geçirmişlerdir. Bu şehirlerde birçok kişiyi öldürdüler ve kadınları cariye olarak aldılar. Bu sebeple geriye kalan aileler can havliyle dağlara kaçmış, taşlar arasında hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Onların çoğu açlık-susuzluk ve hastalık sebebiyle ölümle karşı karşıya kalmış durumdadır. Dolayısıyla bu insanlar büyük bir insani trajedi ve facianın eşiğindedirler. Teröristler ise önlerine gelen mabetleri ve tarihi-kültürel mekânları yakıp yıkarak yollarına devam etmektedir. Müslümanlar ve Hıristiyanlara ait birçok dini-kültürel merkezler bu yıkımlardan nasibini almıştır. Biz IŞİD terör örgütünün genel olarak Irak halkına ve özelde azınlıklara yönelik bu vahşi saldırılarını şiddetle kınıyoruz.

 

Şunu da yineliyoruz ki: Bu eli kanlı örgüt tüm Irak şehirlerini ve tüm grupları hedef almıştır. O halde hangi mezhebi ve etnik gruptan olursa olsun Iraklı bütün grupların bu terör örgütüne karşı birlik içinde hareket etmeleri bir zarurettir. Çünkü ülkemizin güvenliği söz konusudur, burada hepimize ülkemizi savunma görevi düşmektedir. Hiçkimse IŞİD bugün kendilerine saldırmıyor diye hiçbir zaman onlara saldırmayacağı zehabına kapılmasın! Benim bu sözümü IŞİD’in Erebil etrafındaki bölgelere düzenlediği saldırılar ispat etmiştir! O halde herkes bu terör örgütüne karşı birleşmeli ve ülkemizin başındaki bu büyük tehlikeyi hep birlikte bertaraf etmeliyiz.

Kerbelai şöyle konuştu: Irak’taki siyasi aktörler de artık sorumluluk şuuru ile hareket etmeli, şahsi kavga ve husumetleri bir tarafa bırakmaları gerekir. Zira onların arasındaki kudret çatışmaları halk kuvvetinin zayıflamasına ve IŞİD’in güçlenmesine yol açmaktadır.

 

SHAFAQNA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler