20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:08
11-04-2017
  

Türbeler Tekrar Hayat Buluyor + Foto

İmam Hadi ve İmam Hasan el-Askeri'nin Türbeleri Yeni Yüzüne Kavuşuyor...

Facebook da Paylaş

 

 

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 125 km güneyinde bulunan Samarra kentindeki İmam Hadi ve İmam Hasan el-Askeri'nin kabirlerinin içinde yer aldığı 'Askeriyye' ya da 'İmameyn' türbesi olarak adlandırılan ibadethane'den fanatik Sünnilerin ve Daeş'in izleri siliniyor.

 

Yapımı 944 yılına tarihlenmekte olan türbe ve cami kompleksinin terör örgütleri tarafından 2006 yılının Şubat ayında gerçekleştirilen bombalı bir saldırı sonucu altın kubbesi yıkılmıştı. Bölgedeki Ehl-i Beyt izlerini silmeye çalışan yine aynı terör örgütleri bu sefer türbenin iki minaresini 2007 yılının Haziran ayında yaptıkları bir diğer saldırı ile tahrip etmiş ve kısa bir süre sonra yani aynı yılın Temmuz ayında yapının o zamana değin ayakta kalmış olan saat kulesini de tahrip etmişlerdi.

 

Daeş'e karşı Irak Ordusu ve Şii Güçler'in bölgede tekrar huzuru sağlamasının ardından ibadete açılan Askeriyye Türbesi'nde şu günlerde haklı bir mutluluk var.

 

Harem yöneticileri geçtiğimiz hafta türbenin iç mekan yenileme çalışmaları ile kabirlerinin tekrar düzenlenme işlerinin başladığını ve kısa bir süre sonra da tekrar eski huzur dolu manevi atmosferine kavuşacağını dile getirmekteler.

 

Aşağıdaki fotoğraflarda Askeriyye Türbesi'nin şu anki halini görebilirsiniz:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samarra 1930

 

Samarra 1916

 

Samarra 90'lı Yıllar

 

 

Samarra 2007

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler