22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
06:59
15-09-2014
  

Türkiye'nin IŞİD'den Petrol Aldığı İddiası

IŞİD'in karaborsa petrol gelirinden hükümet yetkilileri de yararlanıyor olabilir...

Facebook da Paylaş


 

IŞİD'in sürekli olarak Türkiye ile ortak hareket ederek karşılıklı çıkarların göz önünde tutulduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi.  New York Times Gazetesi ABD'nin NATO müttefiği Türkiye'yi işbirliğine ikna edemediği için IŞİD'in milyonlarca dolarlık petrol kaçakçılığını önleyemediğini vurgulayan bir haber yayımladı. Resmi yetkililere ve bazı uzmanlara dayandırılan haberde, IŞİD'in ucuz petrol ticaretinde Türkiye'nin güneyini önemli bir pazar haline getirdiği belirtildi. Hatta, bu karaborsa ticaretten bazı hükümet yetkililerinin de rant sağlıyor olabileceği iddia edildi.

New York Times Gazetesi'ne göre IŞİD, Irak'ta kontrol altında tuttuğu bölgelerde günde 25 ile 40 bin varil petrol üretiyor ve bunun karaborsa değeri, 1 milyon 200 bin dolar.

Enerji Bakanı İddialara Yanıtladı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''IŞİD'den petrol alındı'' iddiasını yalanlayarak bu haberlerin kasıtlı çıkarıldığını ve Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği imajı verilmeye çalışıldığını söyledi. Taner Yıldız;

''Türkiye, bir hukuk devleti, tüm alışverişini ona göre yapmak zorunda. Biz 35 milyon tonluk petrol ticaretimizin alım anlamına gelmiyor yalnızca satış da var. Ticaretimizin son litresine varıncaya kadar resmi işlemler yapıyoruz. Yaklaşık 13 ayrı ülkeden petrol alıyoruz, tedarik ile ilgili zorluğa girmiyoruz, arz fazlası her ülke için yeterli. Türkiye, Kerkük ham petrol boru hattından Irak petrolünü alıyor, bunun içinde Bağdat da var, Erbil de var.

'Türkiye IŞİD'i destekliyor' intibası uyandırılmak isteniyor. Özellikle batıda, ABD ve AB ülkelerinde böyle bir intiba oluşturulmaya çalışılıyor. Türkiye, batının doğusuna doğru itilmeye çalışılıyor" dedi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler