21 Ekim 2018 Pazar Saat:
09:07
15-02-2017
  

Türkiye'ye Mi Sürgün Edilecek!

İngiltere'nin başkenti Londra'da yayımlanan ünlü Arap gazetesi eş-Şarku'l Avsat'te yer alan haberde; Ayetullah Şeyh İsa Kasım'ın Türkiye'ye sürgün edileceğine yer verildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

eş-Şarku'l Avsat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bahreyn'e ziyareti sırasında Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife'nin Bahreyn'in önde gelen Şii din alimlerinden Ayetullah İsa Ahmed Kasım el-Bahrani konusunu dile getirdiği ve konu hakkında bir uzlaşıya varıldığını bildirildi.

 

Manama resmi kaynakları, Bahreyn'in en büyük muhalefet toplumu olan el-Vefak'ın manevi lideri olarak kabul edilen Ayetullah İsa Kasımi Türkiye'ye sürgün edilmesi konusunda henüz resmi bir açıklama yapmazken; eş-Şarku'l Avsat Gazetesi, Bahreyn Kralı'nın Ayetullah Şeyh İsa Kasım'ı Türkiye'ye sürgün etme isteğini iki madde ile özetledi:

 

1. Nüfusunun kahır çoğunluğu Sünni olan Türkiye'de Şii nüfusunun az olması hasebiyle Şeyh İsa Kasım iyice yalnızlığa itilecek.

 

2. İran'ın komşusu Türkiye'ye müdahale edemeyeceği için Ayetullah İsa Kasım'ın nüfuzunun artma ihtimali günbegün azalacak.

 

Bilindiği üzere Bahreyn'in vatandaşlık yasası ilkelerine göre; krallık çıkarlarına zarar vermek ya da krallığa sadakat görevini yerine getirmemek veyahut krallık aleyhine propaganda bulunmak suç sayılmakta. Bu bağlamda Vatandaşlık Haklarının İptali adında bir anayasa maddesine sahip olan Bahreyn yasaları gereğince Ayetullah Şeyh İsa Kasım geçen sene vatandaşlıktan çıkartılmıştı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler