20 Nisan 2021 Salı Saat:
20:10
16-07-2016
  

Türkiye’deki Darbe Girişimine Uluslararası Tepkiler

Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de açıklamasında Türkiye’yi ‘itidalli’ olmaya çağırdı.

Facebook da Paylaş
 
Liderler, yaşananlardan dolayı kaygılı. Türkiye’de askerlerin yönetime el koyma girişimi uluslararası toplum tarafından da yakından izleniyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’deki yaşananları yakından takip ettiği bildirildi. Ulusal Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Başkan’ın güvenlik ekibi kendisini gelişmeler hakkında bilgilendiriyor” denildi. Obama’nın Türkiye’deki darbe girişimi konusunda kaygılı olduğu dile getirildi.
 
Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de açıklamasında Türkiye’yi
‘itidalli’ olmaya çağırdı. Mogherini, Türkiye’de demokratik kurumlara saygı gösterilmesini istedi. Yetkili, gelişmeler konusunda Ankara ve Brüksel’deki AB delegasyonları ile yakından irtibat içinde olduğunu açıkladı.
 
İran: Öncelik istikrar, güvenlik ve demokraside
 
Türkiye’deki gelişmelere komşu ülke İran’dan da bir tepki geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İstikrar, demokrasi ve güvenlik Türkiye’deki insanlar için önceliklidir. Birlik ve temkin ise vazgeçilmez niteliktedir” ifadelerini kullandı.
 
İngiltere’nin yeni dışişleri bakanı Boris Johnson da yaptığı açıklamada Türkiye’deki gelişmelerden ötürü ‘çok kaygılı’ olduğunu belirtti. İngiltere Büyükelçiliği’nin gelişmeleri yakından takip etttiğini belirten Johnson, İngiltere vatandaşlarının dışişleri bakanlığının internet sayfasından bilgi alabileceğini söyledi.
 
Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise Twitter hesabında “Ne askeri darbe, ne sivil diktatörlük. Türkiye’nin herkes için demokrasiye ihtiyacı var. Şimdi!” değerlendirmesinde bulundu.
 
Filistin’de Hamas destekçileri, Türkiye’de gerçekleştirilen darbe girişimini protesto etmek için Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus şehrinde toplandı. Reuters’ın haberine göstericiler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerini taşıdı.
 
Yunanistan’da Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Atina yönetiminin “demokratik olarak seçilmiş hükümete” destek verdiğini söyledi. Gerovasili, Başbakan Aleksis Çipras’ın bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a telefon açacağını sözlerine ekledi. Öte yandan, Çipras, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümetin ve Yunan halkının Türkiye’de sürmekte olan durumu takip ettiğini; demokrasi ve anayasal düzenden yana olduklarını” belirtti.
 
 
Ehlader Haber
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler