12 Nisan 2021 Pazartesi Saat:
00:12
03-11-2017
  

Türkmeneli Hüseyniyyesi'ni Ziyaret Ettik + FOTO

Dün Kerbela-i Mualla'da yapılan Türkmeneli Hüseyniyyesi'nde güzel bir buluşma vardı.

Facebook da Paylaş

 

 

Kevser Organizasyonu'nun organize ettiği Kerbela'da yapılmakta olan Türkmeneli Hüseyniyyesi'ne dün Türkiye'nin değerli alimleri ve Erbain Yürüyüşüne katılan Ehl-i Beyt sevdalıları ziyarette bulundu.Dün Şeyh İsa Güneş'in öncülüğünde Avrupa alimlerinin katkılarıyla Kerbela-i Mualla'da yapılan Türkmeneli Hüseyniyyesi'nde güzel bir buluşma vardı.

 

Hüseyniyye yetkililerinin daveti üzerine Türkiye'den gelen Erbain Kafilesi'ni konuk eden Türkmeneli Hüseyniyyesi'nde, sıcak ve samimi bir ortamda içerisinde güzel bir meclis tertip edildi.

 

Önce Abbas Akyüz Hoca'nın imametinde cemaat namazı kılındı ve daha sonra Şeyh Hüseyin Akay Hoca'nın Kuran-ı Mecid tilavetiyle program başladı.

 

Kerbela Türkmeneli Hüseyniyye Sorumlusu, yapımı hala devam etmekte olan Hüseyniyye hakkında detaylı bilgiler verdi. Bu konuşmanın ardından Abbas Akyüz Hoca da bir teşekkür konuşması yaptı.

 

Akyüz Hoca, salih olan bütün düşünce, söz ve davranışları kapsayan, bütün salih amelleri ve güzel fiilleri içeren bâkıyatü's-sâlihat hakkında konuştu ve bu amellerin en güzellerinden birisinin Hüseyniyyeler gibi faydalı müesseselerin inşa edilmesi ve onlara maddi ve manevi yardımda bulunulmasıdır dedi.

 

İlerleyen dakikalar Erbain-i Hüseyni olma münasebetiyle mersiyeler okundu ve ardından ihsan yemeği verildi. Programın bitiminde de hem alimler hem de Kerbela'ya gelen ziyaretçiler Türkmeneli Hüseyniyyesi'ne maddi yardımda bulundu.

 

Geçtiğimiz sene temeli atılan ve 4 katlı olması planlanan Türkmeneli Hüseyniyyesi'nin uzun yıllardır Irak'ta hakim olan emniyet sıkıntısı ve bazı mali gereksinimler nedeniyle; şu ana kadar ancak alt mescit bölümünün büyük kısmı tamamlanmış ve geri kalan katlar henüz çıkılamamıştır.

 

Biz de EHLADER Ailesi olarak böylesi güzel bir amelde adı geçen tüm Ehl-i Beyt aşıklarına teşekkür ediyor ve çektikleri zahmetlerin mükafatını da Yüce Allah'tan fazlasıyla almaları temenna ediyoruz.

 

Ehlader HABER

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Nursel Özbek   04-11-2017 15:13

    Sayın İlgililer, Sayın Editör, Haberinizi büyük bir memnuniyetle okudum. Ancak her defasında alıntı olmayan haber ve makalelerde güzel Türkçemizin nasıl ve ne feci bir şekilde katledildiğini görerek üzülüyorum. Ne lügatta, ne de Türk dilinde/lehçesinde "Tükmenli" diye bir terim yoktur. O bölgeye Türkmeneli denir; halkına da telaffuzu zor da olsa Türkmenelili. Orada yaşayanlara da Türkmenler, Irak Türkmenleri veya Irak Türkleri denir. Türkmenistan halkına ise yine Türkmen, Türkmenistan Türkmeni ve Türkmenistan Türkü. Tıpkı Rumeli ve Rumelili gibi. Türkmen adı altında bir devlet var sa ben mi bilmiyorum!? Irk ve soy açısından aslî vatandaş değil de, yurttaşlıktan gelen bir terminoloji ile "Türkmenli  Hüseyniyyesi" diye ifade edilmiş ziyaret edilen/konuk olunan mekân. Irkı belli olan birini yöre ismiyle tanımlayamazsınız. Bir Türk'e asla Türkiyeli denemez, ama ABD vatandaşı birine Amerikalı denir. Çünkü orada aidiyetten kaynaklanan aslî bir vadandaşlık yoktur; ırk/soy belli değildir. Yurttaşlıktan beslenen bir vatandaşlık kavramı mevcuttur. Bu tür anlamsız ifadelere yer vermekten imtina edin lütfen Ezcümle; Türkmeneli Hüseyniyesi veya Arapça ve Farsça'dan esinlenerek  Türkmeneli Hüseyniyyesi; ama en güzeli "Türkmen Hüseyniyesi". Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Nursel Özbek

Kategorideki Diğer Haberler