23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
00:45
12-08-2016
  

Üçlü Format Bölgeye Huzur Getirir

Eski Azeri Milletvekili Aydın Abbasov

Facebook da Paylaş
 
Eski Azeri Milletvekili Aydın Abbasov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya-Türkiye-Azerbaycan üçlü format oluşturulması yönündeki teklifinin önemli olduğunu söyleyerek 'Bu bölge barışı, istikrarı ve huzuru için çok önemli faktör olabilir'  açıklamasında bulundu.
 
Abbasov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan arasında yapılan görüşmeleri değerlendirerek 'Erdoğan bu ziyaretinde Rusya-Türkiye-Azerbaycan üçlü format oluşturulmasını önerdi. Bu önemli bir teklif. Bölge barışı, istikrarı ve huzuru için çok önemli bir faktör olabilir. Dikkat ederseniz, Sayın Erdoğan Rusya-Azerbaycan-İran üçlü formatının oluşturulmasının ardından bu teklifini gündeme getirdi. Tabi ki Rusya-Türkiye-Azerbaycan üçlü işbirliği formatı, bölgenin kalkınmasını engelleyen, huzuru, istikrarı bozan Yukarı Karabağ sorununun da çözülmesine ciddi katkı sağlar. Ayrıca Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve İran uluslarası terörizm başta olmak üzere dış tehditlere karşı birlikte hareket edebilir.' ifadelerinde bulundu.
 
Azeri uzman, Ermenistan’ın bölgedeki uluslararası projelerin dışında kalmasına dikkat çekerek 'Peki bölgede böyle üçlü formatlar ve dev uluslararası projeler yapılırken Ermenistan niye bu projelere katılmıyor? Bu Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini hâlâ işgal altında tutmasından kaynaklanıyor. Bugüne kadar BM 4 karar çıkardı, kararda net şekilde 'Yukarı Karabağ ve çevresindeki 7 bölge Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ayrılmaz parçasıdır ve Ermeni ordusu bu bölgeleri terketmeli' denildi. Ne yazık ki Ermenistan bu kararlara hiçbir şekilde uymadı. İşte bu nedenle Ermenistan kendini bölgede izole etti. Bu da tabi ki Ermenistan ekonomisini çok olumsuz etkiliyor. Ermenistan işgalci politikasını sona erdirir ve bölgedeki projelere katılırsa çok kazançlı çıkar. Buradan büyük maddi ve jeopolitik kazanımlar elde edebilir. Belki de yakında Ermenistan yönetiminde bazı değişikiklerin yaşanmasına tanık olacağız. Ermeni basının iddialarına göre bazı bakanlar görevinden alınabilir. Belki de bu haberler toplumun öfkesini yatıştırmak için bilinçli olarak yapılıyor.' açıklamasında bulundu.
 
Azerbaycan yönetiminin dış politikalarına da değinen Abbasov 'Azerbaycan yönetiminin başarılı dış politikaları sonucunda bölgede farklı bir durum oluştu. Dünya kamuoyu Azerbaycan topraklarının işgalinin sona erdirilmesi gerektiğine inanıyor. Dünya kamuoyu Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekliyor' dedi.
 
 
İslami Analiz
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler