12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
03:49
21-02-2015
  

Uluslararası Camia Terörü Bitirmede Ciddi Değil

Irak’taki taklit mercilerinden Ayetullah Şeyh Beşir Necefi

Facebook da Paylaş


Irak taklit mercilerinden Ayetullah Şeyh Beşir Necefi, uluslar arası toplumun terörün kökünü kazımak ve kaynaklarını kurutmak konusunda ciddi olmadığını vurguladı ve şöyle konuştu: Emperyalist ülkeler terörizm ve tekfirci grupların ömrünü uzatacak politikalar izlemektedir.

İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jorgen Lindstrom’u kabul eden Ayetullah Beşir Necefi, merceiyet makamının mesajının şer-i bir vacip olarak algılandığını hatırlattı ve şöyle dedi: Bu mesajda güvenlik var, barış var ve insan haklarına saygı var. Biz Irak’ın egemenliğine saygı duyan ve bunu gözeten ortak çıkarlara dayalı çalışmaları takdire şayan bulmaktayız.

Ayetullah Necefi sözlerini şöyle sürdürdü: Biz artık Iraklı çocukların yüzlerinde gülücükler görmek istiyoruz ve ümid ediyoruz ki bu gülücükler dünyanın her tarafına yayılsın. Fakat uluslararası toplumun terörle mücadeledeki ciddiyetsizlikleri böyle bir şeyi mümkün kılmamaktadır. Uluslararası toplum bu konuda sınıfta kalmıştır, teröre karşı etkin mücadelede gerekli ciddiyet ve kararlılığı göstermemiştir. Hatta bunun tersi yönde politikalar izlediklerini görmekteyiz. Uluslararası toplum izledikleri politikayla terörün ömrünü uzatma çabası içine girmiştir ve biz bunu hissetmekteyiz.

Teröre karşı mücadelede gevşek davranılmasının sebeplerine değinen Ayetullah Necefi şöyle konuştu: Buradaki ciddiyetsizlikte en önemli rol Amerika ve sözüm ona uluslararası koalisyon güçlerine aittir. Amerika terörün ömrünü uzatacak ve onu bölgede köklü kılacak politikalar izliyor. Ama bu hiç kimsenin yararına değil. Biz terörün açıkça desteklendiğini hissediyoruz ve bunun ulusların yararına olmadığını her platformda vurguluyoruz.

Ayetullah Beşir Necefi sözlerini şöyle sürdürdü: Artık uluslararası camia teröre karşı etkin mücadelede ciddiyet göstermeli ama bunu yaparken Irak’ın egemenliği de göz ardı edilmemelidir. Teröristlere karşı Irak ordusu desteklenmelidir. Ayrıca merceiyet makamının tavsiyelerinin de tüm Iraklıları savunmayı amaçladığı unutulmamalıdır. Dünya şunu çok iyi bilsin ki biz; mezhebi, dini ve dili ne olursa olsun hiçbir Iraklının yönetimden dışlanmasını kabul etmeyiz. Halkın milis güçleri de Irak’ta yaşayan herkesi savunmak için meydana çıkmıştır.

 

SHAFAQNA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler