21 Ocak 2022 Cuma Saat:
13:46
30-01-2021
  

Umut Işığı Derneği'nden Kamuoyuna Duyuru

Umut Işığı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği / İstanbul - Ocak / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Bismillahirrahmanirrahim

 

 

Devlet, toplumun tüm kesimlerinin ve her bir vatandaşının ortak sözleşmesidir. Bu sözleşme ile haklar, ödevler ve özgürlükler belirlenir. İnsanların ibadetlerini kendi inançlarına uygun şekil ve ibadethanede yapmaları da bir haktır. Bu hakkı özgür bir şekilde yerine getirmesi devlet ile olan sözleşmenin yani yasaların güvencesi altındadır, güvencesi altında olmalıdır.

 

Hal böyle iken devletin anayasa ve yasaları gereği vatandaşlık bağı ile bu devletin bir tarafı, parçası, asli unsurlarından olan Caferî/Şiî yurttaşların ibadetlerini kendi ibadethanelerinde ve şekli de dâhil olmak üzere özgürce yerine getirebilmeleri bir haktır.

 

Son günlerde bizleri bu konuda rahatsız eden, haklarımız ve özgürlüklerimizin elimizden alındığını düşündüren bir icraatla karşı karşıyayız. Pendik/Yayalar bölgesinde Caferî/Şiî müminlerin paralarını, zamanlarını ve alın terlerini ortaya koyarak inşa ettikleri Ehlibeyt Camii elimizden alınıyor. Cemaatin isteklerinin aksine ve hâlihazırda görevli bir hocası da varken Pendik Müftülüğünce yeni bir imam atandı.

 

Cami dernek yönetiminin böyle bir talebi yokken ve hukuksuz bir başvuruya binaen yapılmış bu hatalı atamadan bir an önce dönülmeli, cemaatin kendi imkânlarıyla görev verdiği hoca ile devam etmesinin önündeki engeller kaldırılmalı, tekrar böylesi hukuksuz ve ayrıştırıcı bir atamanın olmayacağı garanti edilmeli ve vatandaşlara inançlarını özgürce yaşayacakları anayasal hakları geri verilmelidir.

 

Devlet tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin koruyucusudur. Onun kurumları da bunun bilincinde olarak icraatlar yürütmelidir. Pendik Müftülüğünün Ehlibeyt Camiine yaptığı atama vatandaşlık hak ve özgürlüklerini koruması gereken devletin bir kurumuna yakışmamaktadır.

 

Ayrıca yakın çevrede bulunan Yayalar Camii ise Ehlibeyt Camiine çevrede Ehlisünnet vatandaşların değil Caferî/Şiî vatandaşların daha çok ihtiyaç duyduğunun bir başka kanıtıdır.

 

Her iki (Sünnî/Şiî) toplumun birlik içinde ve kardeşçe hatta aynı camilerde ibadet edebilmeleri verilecek doğru kararlarla temin edilebilir. Birliği sağlayacak karar veya ayrıştırıcı tutumlardan hangisinin seçileceği bu sebeple de oldukça önemlidir.

 

Bu durumun acilen olması gerekene doğru evrilmesini temenni ediyoruz ve toplumun bir bütün olarak huzurunun bu kararın değiştirilmesine bağlı olduğunu dile getiriyor, Ehlibeyt Camiinin gerçek sahiplerine döndürülmesini talep ediyoruz.

 

Saygılarımızla..

 

 

Umut Işığı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği

İstanbul

30.01.2021

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler