07 Temmuz 2020 Salı Saat:
19:10
17-01-2015
  

Unutulan Ülkede Durum Kriz Boyutunda

Myanmar'da insanları birbirlerinden ayırmak için dinin kullanılmasını, ateşle oynamaktır...

Facebook da Paylaş 

İnsan hakları BM Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar'a 2. kez gerçekleştirdiği ve 10 gün süren ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Arakan eyaletinde insani durumun, "hala kriz boyutunda" olduğunu söyledi. Yanghee Lee "Arakan eyaletinin her yerinde var olmayı sürdüren insani ihtiyaçlara ve acil insani krize odaklanılması" çağrısında bulundu.

BM Özel Raportörü, özellikle "haksız toprak gaspı, topraklardan zorla çıkarılma ve toprak kullanımı politikası" konularında şikayetler aldığını ifade etti.

BM Özel Raportörü Lee'nin Myanmar ziyaretinin son gününde radikal Budist rahipler, BM Özel Raportörünün ülkedeki Müslüman azınlıkla ilgili tutumunu protesto etmek için başkent Yangon'da sokaklara döküldü.

Yanghee Lee ile eş zamanlı olarak Myanmar'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Demokrasi ve İnsan Hakları Müsteşarı Tom Malinowski ise Myanmar'da insanları birbirlerinden ayırmak için dinin kullanılmasını, "ateşle oynamaya" benzeterek hükümetin önerdiği yeni yasaların, din odaklı gerilimi ateşleyebileceği uyarısında bulundu.

Bu arada yerel basında yer alan haberlerde, ülkenin kuzeyindeki Kaçin eyaletinde etnik isyancılarla ordu güçleri arasındaki yoğun çatışmalar nedeniyle yüzlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler