20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat:
04:12
13-04-2017
  

Urfa'da Ehl-i Beyt İzleri + Foto

İmam Bakır Köyü'nde Ehl-i Beyt İmamlarının beşincisi olan İmam Muhammed Bakır'a atfedilen bir türbe var.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Urfa ve özellikle Harran'da günümüzden 12.000 yıl öncesine ait yerleşim yerlerinin bulunduğu bilinmektedir.

 

Harran, eski uygarlıklarda “yolların kavuştuğu yer” ve bazı kaynaklarda “kavşak” anlamına gelmektedir. Zaten “Harranu” sözcüğü de “Seyahat ve Kervan” anlamına gelir. Tarihsel olarak değerlendirildiğinde ise, Medeniyetlerin Doğduğu ve Buluştuğu Kent anlamınındadır.

 

Hz. İbrahim'in (as) ateşe atıldığı Balıklı Göl'den tutun da insanlık tarihinin ilk ibadethanesi olan Göbeklitepe'ye kadar tam bir inançlar diyarı olan Urfa'da kadim zamanlardan beri ziyaretgah olarak rağbet gören İmam Muhammed Bakır Türbe ve Camii de bulunmaktadır.


Harran'ın 3 km. kuzeydoğusunda yer alan İmam Bakır Köyü'nde Ehl-i Beyt İmamlarının beşincisi olan Ebu
Ca‘fer İmam Muhammed Bakır'a atfedilen bir türbe ve bitişiğinde de onun adını taşıyan bir tane cami
yer almaktadır.

 

Anlatılanlara göre; II. Halife Ömer ibn-i Hattab zamanında, 639 senesinde Urfa ve Harran'ın Fethi Savaşı'na katılan İmam Muhammed Bakır'ın (as) muharebe esnasında kopan bir parmağının buraya gömülerek üzerine türbe yapıldığı ve köye daha sonra "İmam Bakır" adı verildiği söylenmektedir.

 

Ama II. Halife Ömer ibn-i Hattab'ın 639 yılında tertiplediği Urfa ve Harran’ın Fethi Savaşları cereyan ederken 676 yılında Medine'de dünyaya gelen V. İmam Muhammed Bakır (as) henüz doğmamıştı.

 

Öte yandan İmam Muhammed Bakır, 721 yılında şehit edilmiş ve Medine'de bulunan Cennetü'l Baki
Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 

Elbette bazı kaynaklarda bu türbenin Hz. Abbas’ın torunlarından İmam İbrahim ibn-i Muhammed’e ait olduğu ve bu kişinin, Abbasi ayaklanmaları sırasında Emevi Hükümdarı Mervan ibn-i Muhammed tarafından Harran’da öldürüldüğü ve buraya defnedildiği yazmaktadır.

 

Sonuç ne olursa olsun bölge halkının, Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi Ehl-i Beyt'e sonsuz saygı ve sevgi besledikleri için mesnetsiz de olsa bir parmağın savaş esnasında toprağa düşmesini dahi kutsayıp, yüzyıllardır ziyaret etmektedirler.

 

          

İmam Bakır Camii Genel Görünüşü

 

  

İmam Bakır Türbe Sandukası

 

 

İmam Bakır Camii İçi

 

İmam Bakır Camii Restorasyon Çalışmalarından Bir Kare    

 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler