09 Ağustos 2022 Salı Saat:
06:59
06-11-2020
  

Vahdet Haftası Konuşmasından Kesitler

İslam devletleri ve milletlerin Keşmir'den Libya'ya kadar sorunları ancak İslam ümmetinin vahdet ve birliği sayesinde giderilebilecektir.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî, Peygamber Efendimiz ile İmam Cafer-i Sadık'ın mübarek doğum günleri ve Vahdet Haftası münasebetiyle bir konuşma yaptı.

 

Konuşma ‘İslam Peygamberi'nin kutlu doğumu’, ‘Vahdet Haftası’ ve ‘Dünya emperyalizm ile mücadele günü’ ekseninde gerçekleşti.

 

Bu çerçevede Ayetullah Hamaneî, bu üç konu etrafında açıklamalarda bulunup İslam dünyasının mevcut koşullarında sulta düzeni ile mücadele ve bu düzene karşı mücadelenin kilit rolüne vurgu yaptı.

 

Ayetullah Hamaneî, İslam âleminde vahdetin önemi hususunda Allah Resulüne yönelik hakaretlerin arka planına değinerek; Fransa hükümeti ve kimi devletlerin  bu girişimi acı ve çirkin bir şekilde desteklemesinin bu tür hakaret girişimlerinin  arkasında geçmişte olduğunu gibi  planlama ve garazkârlığın olduğunu gösterdiğini  belirtti.

 

Ayetullah Hamaneî, Fransa hükümeti ve Macron tarafından kültürel vahşilik ve cinayetkâr eylem olmasına rağmen hakaret dolu karikatürlerin savunulmasının, geçmişte bu ülkenin münafıklar örgütü ve Baasçı Saddam Rejimine verdiği desteğin bir diğer yüzü olduğunu hatırlattı.

 

Ayetullah Hamaneî'nin konuşmasının bir diğer önemli noktası da; Amerika'nın gerçek emperyalist mahiyeti ve sultacılığını gözler önüne sermesi idi.  Amerika uzun yıllardır tüm dünyaya hâkim olmak istiyor. Bilim ve teknoloji dâhil tüm imkânlar ve araçlardan kendi sultacılığı ve tekelciliğini güçlendirmek için yararlanmaktadır. Amerika ilk kez nükleer silahla Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerini yerle bir etti.  Bu dehşet verici cinayetlerle sultacılığı devam ettirmek için bilim ve teknolojiyi de kendi kölesi yaptı ve yeni bir gelenek oluşturdu. Son çeyrek asırda da Amerika 11 Eylül terör eyleminin ardından önyargılı davranarak savaşlar başlattı ve bu şekilde de başka bir gelenek oluşturdu.

 

Bu tarihi gerçekler ve süreçlerden yola çıkarak Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî de İslam âleminde "Beş yıllık Yemen savaşı ve halkın Suudiler tarafından hunharca ve acımasızca bombalanması" veya "birkaç hor hükümetin  İslam ümmetine saygısızlık yapması ya da Filistin meselesinin göz ardı edilmesi" gibi sorunların çözümünün Müslümanların birliğine bağlı olduğunu belirterek  şu konuya değindi:

 

"İslam devletleri ve milletlerin Keşmir'den Libya'ya kadar sorunları ancak İslam ümmetinin vahdet ve birliği sayesinde giderilebilecektir."

 

Amerika'nın İran milletine karşı düşmanca siyasetleri de Amerika'nın emperyalist zatından ve özünden kaynaklıdır. Ayetullah Hamaneî'nin bu konuşması aslında tarihin ibret verici derslerini hatırlatan ve Amerika'nın tavırlarının geçmişten bugüne kadar değişmediğini gösteren ipuçları ile doludur.

 

“Amerika şirret dolu davranışlarını hem de uçsuz bucaksız sultacılığı ile devam ettirmektedir. Amerika hala aynı Amerika'dır.” diyen Ayetullah Hamaneî Amerika'daki seçim sürecindeki anormal durum ve yaşanılan fiyaskoya değinerek bu durumun Liberal Demokrasinin çirkin yüzü olduğunu belirtip şunları söyledi:

 

"Amerika'da kim iş başına gelirse gelsin; mevcut durum, Amerika'da medeni, siyasi ve ahlaki sert düşüşün göstergesidir. Bu, Amerika'daki akademisyen ve düşünürler tarafından da itiraf edilen bir husustur."

 

Karabağ Savaşı

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî yaptıkları bu konuşmada, Ermenistan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında yaşanan savaşa da dikkat çekerek; bu savaşı acı bir olay ve bölge güvenliği için bir tehdit olarak niteleyip şöyle dedi:

 

"Bu askeri çatışmalar bir an evvel son bulmalı; ama muhakkak Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tüm toprakları kurtarılmalı ve Azerbaycan'a iade edilmeli."

 

Ayetullah Hamaneî, açıklamasının devamında bu topraklarda yaşayan Ermenilerin güvenliğinin korunması ve iki tarafça uluslararası sınırlara uyulması gerektiğine de vurgu yaparak, güvenilir raporlara göre bölgeye gelen teröristlerin asla İran sınırına yaklaşmamaları gerektiğini, böyle olması halinde mutlaka karşılık verileceğini söyledi.

 

 

Seyyid Ali Hamaneî

03 Kasım 2020

Tahran

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler