20 Nisan 2021 Salı Saat:
20:49
20-09-2018
  

Vali’den İmam Hüseyin (as) İçin Küstah Açıklama

Kars Valisi Rahmi Doğan, bir konuşmasında; 'Kerbela hadisesi dini bir olay değildir.'

Facebook da Paylaş

 

 

 

Kars Valisi Rahmi Doğan, Kars Garnizon Şehitliği'ndeki programda yaptığı konuşma ile tepkileri üzerine çekti. Kerbela hadisenin dini bir olay olmadığına işaret eden Vali, şunları söyledi:

 

"Kerbela siyasi bir olaydır. Kerbela'da Müslümanlar, taht ve rant kavgası için bir birleriyle çatışmışlardır. Kerbela'da olan olayı bir taraf haline getirip bunu Müslümanların bir ayrılık sebebi olarak yıllardır gündemde tutarak arasında farklı fikirlerin yeşermesine sebebiyet vermek elbette ki yanlıştır. Yapılması gereken şudur, Kerbela'dan alınması gereken dersler alınmalıdır. Bu da Müslümanların birlik ve beraberliğini tesis etmektir."

 

Yaptığı konuşma ile büyük bir gafa imza atan Rahmi Doğan’a Kars Ehlibeyt Derneği Başkanı ve Kamer Camii Hocası değerli âlimimiz Seyyid Kasım Erdem bugün yaptığı bir basın açıklaması ile cevap verdi.

 

Ehlibeyt âlimi Seyyid Kasım Erdem şunları söyledi:

 

“Bugün camiamızı üzen bir olay oldu. Aşura gününde hocalar konuşmacılar bir bir konuşmalarını yaptılar. Sayın Valimiz konuşmaları esnasında Hz. Hüseyin’in bir rant, bir taht kavgası için Kerbela’ya geldiğini Muaviye ile bir taht kavgasına girdiğini söyledi. İlk önce şunu arz etmek isterim ki Hz. Hüseyin’in tarafı Muaviye değil Yezid’dir.

 

İkinci olay şudur ki; Hz. Hüseyin Peygamber’in evladıdır. O kutsal bir şahsiyettir. O ümmetin imamıdır. Medine’den hareket ederken de cümlesi şu olmuştur ki; “Ben ceddim Peygamber’in dinini ıslah etmek için yola çıktım”. Hz. Hüseyin’in Kerbela’ya bir taht kavgası için, bir rant için gelmesi Peygamber’i üzer, ümmeti üzer ve camiayı üzer. Taht kavgası için, tahtı ele geçirmek için yola çıkan bir insan hiç 6 aylık çocuğuyla yola çıkar mı? Ufak kızlarıyla, eşleriyle yola çıkar mı?

 

Taht kavgası için yola çıkan insan ordusuyla çıkar, etrafına ordular toplar ama bakıyoruz Hz. Hüseyin’in etrafındaki insanlara, Hz. Hüseyin’in etrafında yaslı kişiler vardır ve toplam şehitlerin sayısı 72 tanedir.

 

Siyasi bir amacı olan kişi etrafına ordu toplar ve onu siyasi bir düzlemde yürütür. Yoksa ailesini, çocuk çocuğunu alıp çöllere düşmez. Dolayısıyla Sayın Valimizin ‘Bu bir siyasi olaydır, tarafın Hz. Hüseyin olması bunu bir dini olaya döndürmüştür’ şeklindeki ifadeleri camiamızı derinden üzmüştür.

 

Üçüncü bir nokta ise, bu olayın devamlı gündemde kalmasının hoş olmadığı vurgusunun yapılması da toplumumuzu derinden üzmüştür. Hz. Hüseyin ceddi Peygamber’in dinini ihya etmek için ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla da Hz. Hüseyin bir zulme dur demek için ortaya çıkmıştır. Her zaman zulmün kazanamayacağını her zaman gücün kazanamayacağını söylemek için ortaya çıkmıştır, bunu da kanıyla başarmıştır. Şuan da dünyadaki zulme karşı direnişlerin hepsinin kaynağında Hz. Hüseyin vardır. Elbette ki her yıl bu matem olayı anılacaktır ki, Peygamber’in dininin Emeviler elinde hiç edilmediği ortaya çıksın, zulme karşı direnişin olması gerektiği her zaman vurgulanacaktır.

 

Dolayısıyla da Sayın Valimizin bunun her yıl olmaması gerektiğine yakın ifadeleri bunun üzücü bir olay olduğunu ifade etmeleri her yıl tekrarlanması üzücü oldu bizim için. Camiamızı rahatsız etti ve bizlere gelen tepkiler üzerine biz de bu basın açıklamasını yapmak zorunda kaldık. Hem halkımızı bilgilendirmek hem de inşallah bunlar sadece yanlış anlaşılmalardan ibaret olduğunu zannediyoruz, böyle tevehhüm ediyoruz inşallah. Allah bundan sonra bu şekil ifadeler kullanıp camiamızın üzülmemesi dileğiyle, teşekkür ederim.”

 

Kars Valisi Rahmi Doğan

 

Ehlibeyt Alimi Seyyid Kasım Erdem

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Bir Dost   25-09-2018 10:47

    Sayın Ahmet Bey cahillik tabiri biraz sert oluyor. Vali Üniversite mezunudur. Onun yerine bilgisizlik, yada haberin olmaması şeklinde kullansak daha iyi olurdu. Ateşe su ile gitmek iyidir. Yoksa tabiriniz camianız için tepki toplar. Kendinizi cahil konumuna sokarsınız haberiniz olmaz neyse Sayın Vali adına üzücü ve esef verici Kars'ta Vali olacaksın da Ehl-i Beyti 14 masumları İmamları tanımayacaksınız. Halkın yarıya yakını Ehl-i Beyt sevdalısı bir İl. Sayın Valimden isteğim. Ehlibeyt Alimi Seyyit Kasım ERDEM ile irtibata geçip konu hakkında bilgi alması kafasındaki soru işaretlerini ve yanlış anlaşılan meseleleri birinci ağızdan dinlemelidir.

  • Ahmet   21-09-2018 00:50

    Bunca yıldır her yıl muharrem ayında yas tutan asla ve asla siyaset karışmamış bir olayı bu şekilde yorumlayan bilgisiz bir insanın yaptığı açıklama benim gözümde cahillikten başka birşey değildir. Heleki türkiye'de ilk ehlibeyt camisinin kurulduğu şehire valilik yapan bir adamın bu konuda bu kadar bilgisiz olması ayrıca üzücü ve düşündürücüdür.

Kategorideki Diğer Haberler