28 Şubat 2020 Cuma Saat:
20:47
16-08-2018
  

Varlığı da Sorun Yokluğu da: II. Elizabeth

66 yıldır yani 1952 yılından bu yana tahtta bulunan 92 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth ölürse neler olacağı hala büyük bir sorun.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İngiltere tarihinin en uzun hükümdarı sayılan İngiltere Kraliçesi, artan yaşı sebebiyle ölürse ne olacak sorularını da gündeme getirmeye başladı. Bilinen tek ve net şey ise bu yaşlı kadın ölürse dünyanın en masraflı ölümü olacak…

 

Kraliçe Elizabeth’in ölümü ilk etkileri

 

Öncelikle Britanya yani İngiltere, Galler, İskoçya ve krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda genelinde en az 12 gün olmak üzere milli yas ilan edilecek. Kanada, Avustralya başta olmak üzere Birleşik Krallığa tarafından sömürgeleştirilmiş yerlerde hayat kısmen de olsa duracak.

 

Tarihi, sömürü ve katliamlarla dolu olan krallığın vereceği ölüm haberi tüm piyasaları ister istemez etkileyecek, televizyonların yayın akışları değişecek, egemen oldukları bölgelerde en az üç gün olmak suretiyle eğlence ve komedi programları yayınlanmayacak, sosyal medyada ise en çok konuşulan haber olacak.

 

Öte yandan İngiltere başta olmak üzere İngilizlerin hala sömürgesi altında olan veya krallığa bağlılığını bildirmiş ülkelerde üzerinde II. Elizabeth’in resimleri olan tüm paralar hızlıca değiştirilecek, pasaport ve kimlik yerine geçen evraklar tekrar düzenlenecek…

 

Nasıl ilan edilecek

 

Kraliçe’nin ölümünün nasıl ilan edileceği ölüm şekline göre değişecek. Eğer uzun süreli bir hastalık sonrasında hayatını kaybederse bu süre içerisinde yapılan planlar doğrultusunda hayatını kaybettiği halka açıklanacak. Devlet kanalı BBC’nin tüm yan kanalları ortak yayın yaparak BBC 1 üzerinden yapılan yayını servis edecek. Diğer kanalların böyle bir zorunluluğu olmasa da yayınlayacak başka daha önemli bir konu gündemlerinde olmayacak.

 

Prenses Diana’nın ölümündeki gibi ani bir sansasyonel ölüm gerçekleşir ise haberin yayılmasında kraliyet ailesi pek kontrol sahibi olamayacak ve saray yetkilileri sadece resmi olarak ölümü onaylayacaktır.

 

Yerine kim geçecek?

 

66 yıldır tahtı kimselere bırakmayan II. Elizabeth’in ölmesi durumunda oğlu Prens Charles kraliyet ailesinin yeni hükümdarı olacak. Hal böyle olunca da milli marşta da bazı kelimelerin değişmesi gerecek. İngilizlere göre milli marşın en vurucu cümlesi olan ‘God Save the Queen’ yerini ‘God Save the King’e bırakacak. Kısaca II. Elizabeth’i anımsatan tüm figürler yerini yenisi ile değiştirecek.

 

Prens Charles’tan boşalan Galler Prensi unvanı oğlu Prens William geçecek ve karısı Kate Middleton ise Diana’nın ardından Galler Prensesi unvanını alacak.

 

Cenaze işlemleri

 

II. Elizabeth gömülmeden önce Buckingham Sarayı içerisinde 23 saat boyunca halka sergilenecek. Tabi naaş sergilenmeden önce çeşitli gelenekler doğrultusunda törenler düzenlenecek.

 

Törenlere kaç kişinin katılabileceğini kestirmek zor olsa da, Kraliçe’nin annesinin 2002 yılında hayatını kaybettiğinde 200,000den fazla kişinin törenlere katıldığını hatırlatırsak nasıl bir insan seli olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

 

Cenaze töreninin kraliçenin ölmesinden 12 gün sonra yapılması tahmin edilmektedir. Cenaze töreninde naaş Kraliyet ailesinin önde gelenleri ve çeşitli kuruluş yetkililerinin de aralarında bulunduğu kortejle birlikte Westminster Manastırına götürülecek.

 

Kraliçenin ölümü ile harcanacak milyonlarca Sterlin, ülke ekonomisini belli bir dönem olumsuz etkileyecek ve hatta ölüm haberinin ardından kraliyet ailesine karşıt gruplar için de bir başlangıç noktası olacak. Bilindiği üzere ülke genelinde cumhuriyetçilerin sayılarında hatırı sayılır bir artış gözleniyor.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler