05 Temmuz 2022 Salı Saat:
12:42
13-12-2017
  

Ve Sonunda: Kudüs, Filistin'in Başkenti İlan Edildi

"Kudüs için Özgürlük" konulu sonuç bildirisi yayımlandı: Doğu Kudüs, Filistin'in işgal altındaki başkenti olarak kabul edildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin sonuç bildirgesinde: "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz." denildi.

Zirve sonrası ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan:

 

"Bu tarihi zirve ile bir kez daha Kudüs'ün sahipsiz olmadığını, karar sahipleri başta olmak üzere tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum. Bundan böyle taraf olan bir ABD'nin İsrail-Filistin arasında arabuluculuk yapması diye bir şey söz konusu olamaz. Artık bitmiştir. Bizim nazarımızda artık Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs'tür." dedi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde olağanüstü toplandı. Toplantı sonunda "Kudüs için Özgürlük" konulu sonuç bildirisi yayımlandı.

 

Bildiride Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti ilan edildiği duyuruldu. Bildiride BM'ye de çağrı yapılarak Kudüs'ün yasal statüsünün teyit edilmesi istenirken, Amerikan yönetiminin barış sürecinden çekilmesi istendi ve "Amerika Kudüs kararından geri adım atmaz ise tüm sonuçlardan sorumlu olacak." denildi.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler