18 Aralık 2018 Salı Saat:
17:36
17-10-2017
  

Venezuela’da Chavezciler Kazandı

Eyalet seçimlerinde Chavezciler sildi süpürdü

Facebook da Paylaş

 

 

 

Hugo Chavez ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun da partisi sosyalist PSUV eyalet seçimlerinde oyların büyük bir çoğunluğunu kazandı.


Hugo Chavez’in 2013’deki ölümüne kadar partisi olan PSUV, ülkedeki eyalet valilerini seçmek üzere yapılan seçimde zafer ilan etti. Henüz resmi sonuçlar açıklanmasa da 18 milyon seçmenin yüzde 61’inin sandık başına gittiği belirtiliyor.

 

Venezuela’daki sağ muhalefetin başını çeken partilerce oluşturulan Demokratik Birlik Yuvarlak Masası (MUD), PSUV’un kaybettiği eyaletlerde kazandığı gözlemleniyor.

 

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi, eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kurucusu olduğu Sosyalist Partinin vali adaylarının 22 eyaletin 17'sinde seçimlerin galibi olduğunu duyurdu. Konsey Başkanı Tibisay Lucena, diğer bir eyalette sonuçların kesinlik kazanmadığını, 18 milyon seçmenin yüzde 61'inin sandık başına gittiğini söyledi. 
 


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, sonuçları "Chavez'imin zaferi" sözleriyle nitelendirdi. Maduro, muhalefete de sonuçları kabul etmeleri çağrısında bulundu. Öte yandan muhalefet partileri koalisyonu Demokratik Birlik için Yuvarlak Masa İttifakı (MUD) oy sayımının doğru yapıldığından şüphe ettiklerini açıkladı. 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler