21 Ocak 2022 Cuma Saat:
13:18
30-03-2020
  

Virüsü Çocuklarımıza Nasıl Anlatalım?

Virüs Hakkında Çocuklarla Konuşmanın Genel İlkeleri

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Coronavirus (COVID-19) salgını ile ilgili halka açık konuşmalar arttıkça, çocuklar kendileri, aileleri ve toplum hakkında endişelenebilirler. Bu süreçte çocukların mental sağlığını koruyabilmek için durumu onlara aktarım şeklimiz büyük önem arz eder.

 

Çocuklarla konuşmanın genel prensipleri

 

Çocukların hem söylediklerinize hem de nasıl söylediğinize tepki vereceğini unutmayın. Onlarla ve başkalarıyla yaptığınız konuşmalardan ipuçları alarak öğrendiklerini kendi zihinlerinde kurgulayacaklar.

 

Dinlemek ve konuşmak için kendinizi onların karşısında hazır bulundurun

 

Çocuklarımızla konuşmak için onlara zaman ayırın. Çocukların soruları olduğunda size gelebileceklerini bildiğinden emin olun. İletişime açık olduğunuzu hissettirin.

 

Başkalarını suçlayabilecek ve zan altında bırakabilecek bir dil kullanmaktan kaçının.

 

Virüslerin, bir kişinin ırkı veya etnik kökenine bakılmaksızın, herhangi birini hasta edebileceğini unutmayın. COVID-19 virüsünün kimlerde olabileceği konusunda varsayımlar yapmaktan kaçının.

 

Çocukların televizyonda, radyoda veya çevrimiçi ortamlarda gördüklerine veya duyduklarına dikkat edin.

 

COVID-19’a odaklanan ekran süresini azaltmaya çalışın. Bir konuda çok fazla bilgi kaygıya neden olabilir.

 

Dürüst ve doğru bilgiler verin.

 

Çocuklara, çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi için doğru ve uygun bilgiler verin.

 

Çocuklarla, internet ve sosyal medyadaki COVID-19 hakkındaki bazı hikayelerin söylentilere ve yanlış bilgilere dayanabileceği hakkında konuşun.

 

Çocuklara, mikropların yayılmasını azaltmak için uygulamaları gereken günlük eylemleri öğretin.

 

Çocuklara öksüren, hapşıran veya hasta olan insanlardan uzak durmalarını hatırlatın.

 

Onlara,öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller kullanmaları gerektiğini yada dirseklerini bükerek kollarını kullanmaları gerektiğini hatırlatın.

 

Tek kullanımlık mendilleri kullandıktan sonra mutlaka çöp kutusuna atmaları gerektiğini öğretin.

 

Çocukların ve okul personelinin korunmasına yardımcı olmak için okulda yapılabilecek yeni eylemleri tartışın.

 

Onlara el yıkama alışkanlığı kazandırın;

 

Ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamaları gerektiğini öğretin.

 

Sabun ve su bulamadıkları durumda, el dezenfektanı kullanmayı öğretin. El dezenfektanı en az% 60 alkol içermelidir. Özellikle okullarda ve çocuk bakım tesislerinde alkol yutmayı önlemek için el dezenfektanı kullandıklarında küçük çocukları denetleyin.

 

Çocuklarla tartışabileceğiniz COVID-19 gerçekleri

 

Bilgileri basit tutmaya çalışın ve sağlık ve okul yetkililerinin herkesi güvenli ve sağlıklı tutmak için çok çalıştıklarını hatırlatın.

 

COVID-19 nedir?

 

COVID-19, “2019 koronavirüs hastalığı” nın kısa adıdır. Yeni bir virüstür. Doktorlar ve bilim adamları hala bunun hakkında araştırmalar yaparak öğrenmeye devam ediyorlar.

 

Son zamanlarda, bu virüs birçok insanı hasta etti. Bilim adamları ve doktorlar çoğu insanın iyi olacağını düşünüyor, özellikle de çocuklar, ama bazı insanlar oldukça hastalanabilir.

 

Doktorlar ve sağlık uzmanları, insanların sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için çok çalışıyorlar.

 

COVID-19’a yakalanmamak için ne yapabilirim?

 

COVID-19’un yayılmasına karşı korunmak için evde, okulda sağlıklı alışkanlıklar edinebilir ve bunları oyunlaştırabilirsiniz.

 

Bir mendile veya dirseğinize öksürün veya hapşırın. Bir mendile hapşırır veya öksürürseniz, hemen çöp kutusuna atın.

 

Ellerinizi ağzınızdan, burnunuzdan ve gözlerinizden uzak tutun. Bu mikropları vücudunuzdan uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

 

Ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Bu beş adımı izleyin – ıslak, köpük (kabarcıklar yapın), ovalayın (birlikte ovun), durulayın ve kurulayın. Bu aşamaları çocuklar için eğlenceli hale getirmek istiyorsanız birlikte şarkılar söyleyerek bunu bir ritüel haline getirebilirsiniz.

 

Her şeyi temiz tutun. Çocuklar, evdeki ve okuldaki yetişkinlerin masa, kapı tokmağı, ışık anahtarları ve uzaktan kumandalar gibi en çok dokunulan şeyleri temizlemelerine yardımcı olabilirler. Böylece sürece dahil olarak temizliğin önemini fark etmiş olacaklardır.

 

Eğer hasta hissediyorsanız, evde kalın. Tıpkı diğer insanların mikroplarını vücudunuza almak istemediğiniz gibi, diğer insanlar da mikroplarınızı almak istemezler.

 

COVID-19’a yakalanırsanız ne olur?

 

COVID-19 her insanda farklı görünebilir. Birçok insan için, COVID-19’a yakalanmak biraz grip gibi olur. İnsanlar ateşlenebilir, öksürebilir veya derin nefes almakta zorlanabilirler.

 

Şimdiye kadar doktorların gözlemledikleri kadarıyla, çoğu çocuk çok hasta görünmüyor. Birçok yetişkin hastalanırken, hastalanan çoğu yetişkinin de iyileştiği gözlemlendi.

 

 

Kaynak: https://covid19.ahbap.org/

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler