12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
02:47
25-02-2015
  

Yahudi Yerleşimciler Camiyi Ateşe Verdiler

Batı Şeria'da bir grup Yahudi yerleşimci köye baskın düzenleyerek El-Huda Camisi'ni kundakladı.

Facebook da Paylaş


Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin bir camiyi kundakladığı bildirildi.

Batı Şeria'nın Beytullahim kenti güneyindeki El-Ceba Köy Meclisi Başkanı Numan Hamedan, "Bir grup Yahudi yerleşimci, gece köye baskın düzenledi, El-Huda Camisi'ni ateşe verdiler" dedi.

Irkçı saldırı

Caminin bir bölümünün yandığını, bölge sakinlerinin haber vermesi neticesinde halk tarafından söndürüldüğünü belirten Hamedan, "Yerleşimciler, cami duvarına Arap ve Müslümanlar karşıtı ırkçı yazılar yazdı" diye konuştu.

Öte yandan İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri, yaptığı yazılı açıklamada, sabah saatlerinde polisin Ceba'da ırkçı eylemler yapıldığı şeklinde ihbar alındığını, köydeki caminin kundaklandığı ve duvarına İbranice yazılar yazıldığını belirtti.

Samri, ordu ve polis güçlerinin olay yerine intikal ederek soruşturma açmak üzere hazırlandığını ifade etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

 

TRT

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler