23 Eylül 2020 Çarşamba Saat:
09:13
04-12-2017
  

Yemen: Eski Cumhurbaşkanı Öldürüldü

İç savaş ülkesi Yemen'in başkenti Sana'da önce İran Büyükelçiliği'ne havan topu atıldı, dakikalar sonra bu kez eski Cumhurbaşkanı Salih'in evi patlatıldı. Husiler, Salih'in öldürüldüğünü duyurdu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Yemen'in eski ve devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Maarib'e doğru kaçarken Ensarullah güçleri tarafından öldürüldü.

 

al-Alem'in bildiridiğine göre Başkent Sana'dan kaçarken zırhlı bir araç içinde bulunan Ali Abdullah Salih ile birlikte yardımcısı Arif Zuka ve Ulusal Kongre Partisi Genel Sekreteri Yasir el-Avazi de öldürüldü.

 

İç savaş ülkesi Yemen'de muhaliflerin arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile Husiler arasındaki çatışmalarda, başkent Sana'daki İran Büyükelçiliği'ne havan topu isabet etti.


Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, acil olarak çeşitli kollardan başkent Sana'ya girilmesi talimatı verdi.

 

Ensarullah hareketi komutanlarından Selim El- Muğlis Ali Abdullah Salih'in öldürüldüğünü doğruladı.

 

Çalkantılı yıllar geçiren Yemen'de Suudi Arabistan destekli yönetim güçlerine karşı Husiler ve Salih yanlıları birlikte mücadele ederken, bir süredir yaşanan anlaşmazlık çatışmaya dönmüş durumda.

 

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Sana'da son birkaç gündeki çatışmalarda en az 125 kişinin öldüğünü, 238 insanın da yaralandığını açıkladı.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler