21 Ocak 2020 Salı Saat:
09:05
04-04-2018
  

Yeni Nesil Deizm'e Sürükleniyor

Ehli Sünnetçi hurafeci eğitim, gençliği deizme sürüklüyor

Facebook da Paylaş

 

 


Hurafeci cemaatlerde yetişen meslek dersi öğretmenlerinin İmam Hatiplerde öğrencileri dinden soğuttuğu gibi dini derslerdeki hurafe karşımı çelişkili bilgilerin de dine olan saygınlığı düşürdüğü ortaya çıktı.

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'Gençlik ve İnanç' konulu çalıştayında, imam hatip öğrencilerinin dini bilgilerdeki tutarsızlıklar, hurafe karışımı ders kitapları, hurafeci anlayışa sahip öğretmenler nedeniyle deizme kaydığı sonucuna ulaşıldı.

Çalıştaydan çıkan sonuç 15 Temmuz'dan sonra tarikatlar eliyle ortaya atılan Ehli Sünnet tartışması ile birlikte Kur'an ve sahih hadis temelli olmayan atışmalar, Müslüman toplumu dini köklerinden koparma amaçlı suni birer gündem olduğunu gösterdi. Bilindiği gibi kimliğini saklayan kripto papazlar çağdaş Lawrenceler olarak sırtında cübbe, başında sarıkla peşlerine taktıkları cahillerle hurafe bilgileri yayma adına ilim ve alimlere karşı Ehli Sünnet adı altında tartışma başlatarak Müslüman gençlerin kendi dinlerinden nefret etmelerini sağlıyor.

İmam hatip liselerinde din kültürü ve ahlak bilgisi ve meslek dersi veren 50 öğretmenin katıldığı çalıştayda, din dersi öğretmeninin öğrencisine uygun rol model olamadığı, çocukların sorularının ya yanıtsız kaldığı ya da bastırıldığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ders materyallerinin çocuklar değil yetişkinlere uygun ve yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldı.

'Eşcinsellik Sepmatik Görülebilmekte'

Gençlerin eşcinsellik konusundaki tutum ve bakış açılarındaki değişimin de tartışıldığı çalıştayda, "Eşcinsellik, pek çok lise öğrencisinde normal ve hatta sempatik görülebilmekte ve bir sapkınlık olarak değil cinsel bir tercih olarak nitelendirilmektedir. Öğrenciler eşcinselliği özgürlük bağlamında anlamakta, özgürlüğün ne olduğu öğrenciye yeterince anlatılamamaktadır" sonucuna varıldı.

'Öğretmen Kendi Paylaşımlarına Dikkat Etmeli'

Öğretmenlerin sosyal medyada öğrencileri ile etkileşim içerisinde olduklarında belli ilke ve sınırlarla hareket etmesi gerektiği vurgulanırken, "Öğretmen öğrencilerin görebileceği paylaşımlarına dikkat etmeli ve toplumun sinir uçlarını harekete geçirecek ideoloji, siyaset, mezhep ve cemaat tarafgirliği gibi ayrıştırıcı paylaşımlardan uzak durmalıdır. Öğretmen sosyal medyada dini ve siyasi konularda öğrencilerinin görebileceği şekilde polemiğe girmemelidir. Kendi mahremini paylaşmamaya özen göstermeli ve öğrencisine sosyal medyadaki mahremiyetine dair rehberlik etmelidir" değerlendirmesi yapıldı.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler