14 Ağustos 2022 Pazar Saat:
10:24
04-04-2018
  

Yine Amerika'nın Damarına Basacağız

Suriye sorununa çözüm konusunda 2016 sonundan beri çaba içerisinde olan Türkiye, Rusya ve İran bugün bu çabaların önemli bir aşaması için Ankara’da bir araya geliyorlar.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Bilindiği üzere Türkiye, İran ve Rusya'nın Suriye konusunda ortak hareket etmesi, beraberinde bir çok krizi doğurdu.

 

TSK'nın ülkemizin sınır bölgelerini Amerikan destekli unsurlardan temizleme çabası, Rusya'nın bölgede söz sahibi olmak ve yine Amerika'nın onlarca yıldır bu topraklar üzerindeki kontrolünü kırmak için askeri gücünü Suriye'ye kaydırması ve İran'ın da başta İsrail'in elini zayıflatıp, Hizbullah'ı güçlendirmek ve Amerika'nın fütursuzca davranışlarına artık bir son vermek için başlatılan üçlü ortak görüşmeler neredeyse tüm Batı'yı sinirlendirmeye devam ediyor.

 

Peki, iç savaşın ilk yıllarından bugüne güç dengelerinin tamamen değiştiği 'Suriye Ortak Görüşmeleri' neden bu kadar önemli?

 

1- Suriye sorununun çözümü konusunda gerçekçi çaba sarf edilen başka bir platformun olmaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevkidaşları Putin ve Ruhani ile yapacağı toplantıyı önemli kılıyor.

 

BM gözetiminde yürütülen Cenevre Süreci olarak adlandırılan toplantıların hiçbir somut sonuç ortaya koymadığı tecrübe edildiği için Türkiye, İran ve Rusya buluşması konunun önemini bir ortaya koyuyor.  

 

2- Ankara’nın Moskova ve Tahran ile Suriye sorununun çözümü konusunda yürüttüğü diyalog süreci, Türkiye’nin Suriye topraklarında terör örgütlerine karşı operasyonlarını kolaylaştırdığı için de oldukça önemli. 

 

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarının gerçekleştirilmesinde özellikle Rusya ile yürütülen diplomasi sonucu, bu ülkenin etkili hava savunma sistemleriyle kontrol ettiği Suriye hava sahasını açması ve İran'ın da bölge hakkında ülkemiz ile istihbarati bilgi paylaşımını vurgulamak gerekir. 

 

3- Üç ülkenin bölgesel sorunların çözümü konusunda böylesine yakın bir diyalog içerisinde olmaları ekonomik ilişkilerine de olumlu şekilde yansıyacak.

 

Suriye sorunu yüzünden yaşadığımız Uçak Krizi nedeniyle 2016 yılında dış ticaret hacmimizin 16,8 milyar dolara düştüğü Rusya ile, yine Suriye meselesinde iş birliğine yöneldiğimiz 2017 yılında ticaret hacmimiz 22,2 milyar dolara yükseldi. S-400’ler, Türk Akımı ve dün açılışı yapılan Akkuyu Nükleer Santrali konularında yaşanan ilerleme de Suriye konusunda Moskova ile artan temaslarla yakından ilgilidir. Rusya kadar olmasa da, İran’la ilişkilerimizde Suriye konusunda oluşan yumuşamanın da bu ülkeyle ekonomik ilişkilerimize olumlu etkisi oldu. Türkiye-İran ticaret hacmi ise 2017 yılında yeniden 10 milyar doların üzerine çıktı.

 

İşte tüm bunlar ve hatta daha fazlası Dünya'nın Jandarması olduğunu iddia eden ve bölgedeki çıban başı Siyonist Rejimi korumakla yükümlü olan Büyük Şeytan Amerika'yı bir hayli sinirlendirdi. İşte bu yüzden bölgedeki en büyük müttefiki, İsrail güdümlü Suudi Arabistan ile yeni planlar peşinde...

 

Ehlader HABER

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler