28 Şubat 2020 Cuma Saat:
20:08
25-07-2018
  

Yiyerek Kendimizi Yok Ediyoruz

Biyolojik saati bozmanın yarattığı hasarlara odaklanan bir çalışma, uyumaya yakın saatlerde bir şey yenilmemesi gerektiğini gösteriyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Akşamları hem metabolizmamız hem de fiziksel aktivitelerimiz yavaşlar bu nedenle kilo alımına zaten müsaidizdir. Yediğimiz yemeklerin yanma hızı çok yavaş olacağından sebze ağırlıklı beslenmemiz en iyisi olacaktır. 

 

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yemeklerini genellikle 21.00'den sonra ya da yatağa girmeye iki saatten az bir süre kalmışken yiyen kişilerde meme ve prostat kanseri riski yüzde 25 oranında artıyor.

 

Araştırma gece yarısı atıştırmalarının da benzer etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

 

Metabolizmayı Hızlanmaya Zorluyor

 

Barcelona Küresel Sağlık Enstitüsü ISGGlobal, durumun geç saatte yenilen akşam yemeğinin vücut metabolizmasını giderek yavaşlaması gereken zamanda daha hızlı çalışmaya zorlamasından kaynaklı olabileceğini belirtiyor.

 

Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayımlanan araştırmada kanser hastası olmayan iki bin kişi ile meme ya da prostat kanserine yakalanan bin 800 hastanın yeme ve uyku düzenleri ile sağlıklı kalmak için attıkları adımlar araştırıldı. Kanser hastalarının gece geç saatlerde atıştırma olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

 

Vardiyalı İşlerde Çalışanlar da Risk Altında

 

Araştırma vardiyalı işleri olanların, özellikle gece saatlerinde çalışmayı gerektiren hemşirelik gibi meslek dallarında çalışanların prostat ve meme kanseri riskinin yüksek olduğunu ortaya koyan önemli çalışmaları takip etti.

 

Bu tip kanserlerde sıklıkla testosteron veya östrojen bloke edici tedaviler uygulanıyor. Hormonlar insanları uykulu, aç, stresli hale getirebilen ve dolayısıyla vücudun biyolojik saatiyle sıkı sıkıya bağlantılı.

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler