19 Ocak 2020 Pazar Saat:
19:31
02-05-2018
  

Yüzbinler Cemkeran'a Akın Etti + FOTO

Hz. Mehdi'nin 1149. yaş günü kutlamalarının adresi Cemkeran Camii idi.

Facebook da Paylaş

 

 

İmam Mehdi, İmam Zaman ve Hüccet İbni'l-Hasan diye meşhur olan Muhammed b. Hasan, Hz. İmam Hasan Askeri’nin (a.s) tek oğlu ve on iki imamın sonuncusudur. İsmi ve künyesi Hz. Resulü Kibriya Efendimizin (s.a.a) ismi ve künyesi ile aynıdır. Hicretin 255. (689) yılında Şaban Ayı'nın on beşinde dünyaya gelmiştir.
 
Hz. Peygamber-i Ekrem (s.a.a) ve önceki İmamlar, Hz. Mehdi’nin (a.f) geleceğini müjdelediği için onunla çağdaşı olan hükümet, onu ele geçirme peşine düşmüş; dolayısıyla İmam Hasan Askeri (a.s) oğlunun dünyaya gelişini gizlemiş ve kendi yaşamı boyunca onu güvendiği doslarından az sayıda insana göstermiştir.
 
İmam Mehdi (a.s) beş yaşında iken (h. 260) imamet makamına erdi. Bu tarihten itibaren Küçük Gaybet'i bitene kadar dört naip diye bilinen elçileri aracılığı ile tanınmakta ve insanlarla iletişim kurmaktaydı. Son naibin vefatından (h. 329) sonra Büyük Gaybet başlamıştır.
 
Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.a) İmam Mehdi (a.f) hakkında buyurmuş olduğu hadisler yalnızca Şia kaynaklarında yer almamış, bilakis Ehl-i Sünnet'in kaynak kitaplarında da kayda değer sayıda nakiller yer almaktadır.
 
İnancımıza göre İmam Mehdi (a.s) ilahî semavi dinlerin beklediği, geleceği vaat edilmiş olan kişidir ve gelişi ile dünyayı adaletle dolduracak ve evrensel ilahî hükümeti kuracaktır.
 
Çeşitli yerlerdeki birçok mekân İmam Mehdi’ye (a.s) atfedilmiştir. Örneğin: Samerra şehrindeki “Sirdab”, Mescid-i Sehle ve Kum’daki Mescid-i Cemkeran.
 
Aşağıdaki kutlama kareleri de dün akşam o meşhur Cemkeran Camii'inde çekilmiştir.
 
Ehlader HABER
 
 
 
Hava Çekimleri - Öğle Vakitleri - Cemkeran Camii
 
 
 
Hava Çekimleri - Akşam Üzeri - Tahran-Kum Yolu Ziyaretçi Kuyruğu
 
 
Cemkeran Camii Dün Gece Yine Tarihi Günlerinden Birisini Yaşadı
 
 
 
Akşam Namazından Bir Kare
 
Cemaat Namazına İştirak Eden Ehl-i Beyt Aşıkları
 
 
Gecenin İlerleyen Saatlerinde Bu Kutlu Doğum; Havai Fişek Gösterileri ve Dualar ile Kutlandı
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler