25 Ekim 2020 Pazar Saat:
16:25
03-09-2018
  

Zeytinburnu'nda Gadir-i Hum Bayram Kutlamaları + FOTO

Nübüvvet ile imamet arasındaki ilişkiyi koparmak; birbirlerini öldüren bir İslam anlayışını kaçınılmaz olarak peşinden getirecektir ve nitekim öyle de olmuştur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Zeytinburnu İmam Cafer Sadık Camii’nde 02 Eylül 2018 Pazar günü Ehl-i Beyt sevdalıları Gadir-i Hum Bayramını kutladılar.

 

Sunuculuğunu İmam Cafer Sadık Camii İmamı Oğuz Uçum’un yaptığı program Afganistanlı Kur’an karisi Muhammed Asif’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra cami gençlerinden Ehl-i Beyt meddahı Oğuzhan Aküzüm kardeşimiz “Ali Ali Mevla” şiiri okudu.

 

Gadir-i Hum Bayramını kutlamalarına Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği Başkanı Kadir Akaras, On4 TV Genel Başkanı Hacı Musa Aydın, Değerli Ehl-i Beyt Âlimlerimizden Şeyh Fahrettin Güngör, Şeyh Yusuf Tazegün ve Dr. Mustafa Yılmaz da katıldılar.

 

Programın ana konuşmacısı ise Hacı Musa Aydın Hoca idi. Programa Alevi ve Ehl-i Sünnet’ten misafirlerin katılması da dikkate şayandı. Kürsüye davet edilen Hacı Musa Aydın’ın günün anlam ve önemine dair satır başları şöyleydi:

 

“Gadir-i Hum, Velayet ve İmamet Bayramıdır. Bu bayram neden önemlidir sorusunu şöyle cevaplayalım: Bu önemli açıklamayı yapan Allah’ın dinini, vahyini, emir ve yasaklarını getiren Hz. Muhmmed'dir (saa). Bu her şeye ışık tutan bir detaydır.

Hz. Peygamber, bütün insanlığa son peygamber olarak gönderilmiştir. Dini ise evrenseldir. Peygamber Efendimizin vahyi alan, vahyi koruyan ve vahyi açıklayan görevleri vardır. Yani tebyin ve tefsir görevi vardır. Ayrıca bütün insanlara ‘Üsve-i Hasene’ en güzel örnek ve rol modeldir. Yani ilahi öğretileri kendi yaşamalı ve yaşatmalıdır. Ayrıca Peygamberimiz masum ve hatasızdır. Bunu da zaten o bereketli ömürlerinde ameli olarak göstermiştir. Üstelik şahitlik görevi de vardır. Bu hususta iki ayet-i kerime de vardır; Peygamberimiz şahitlerin şahididir. Yani Allah Resulünün imzası ve mührü tüm vahiy ve risaletin altında olacaktır. Kur'an-ı Kerim buyurmaktadır: "Her zamanın bir şahidi vardır." Ehl-i Beyt Mektebinin bakış açısı budur. Yani Hz. Peygamberden sonra vasiye ihtiyaç vardır. Bu da imamet ve velayettir. Gadir-i Hum en büyük bayramdır. Maide 3 ve 67 ayetleri bunun ispatıdır. Bu bayram, Allah-Resül ve mümilerin sevindiği gündür. Bu bayram, velayet ve keramet günüdür. Bu bayram, Şeytan’ın burnunun yere sürtüldüğü gündür.”

 

Konuşmasının devamında Müslümanların Velayet çizgisinden ayrıldıktan sonra başlarına gelen talihsiz ve üzücü olaylara da değinen Hacı Musa Aydın: “Nübüvvet ile imamet arasındaki ilişkiyi koparmak birbirlerini öldüren bir İslam anlayışını kaçınılmaz olarak peşinden getirecektir ve nitekim öyle de olmuştur.” dedi.

 

Hacı Musa Aydın konuşmasının ardından Velayet günü münasebetiyle okuduğu ilahi dinleyenler tarafından oldukça beğenildi.

 

Zeytinburnu İmam Cafer Sadık Camii’nde düzenlenen Gadir-i Hum bayram kutlamaları okunan şiir ve dualar ile son bulurken, program sonunda ihsan yemeği verildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler