26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
08:36
05-09-2019
  

Zeytinburnu'nda Matem Programı + FOTO

Hüseyin'in savaşı benim savaşım, barışı benim barışımdır...

Facebook da Paylaş
 
 
 
 
 
 
 
Zeytinburnu İmam Cafer Sadık Camii'nde düzenlenen matem programı Ehl-i Beyt âlimi Abdullah Turan'ın imametinde kılınan cemaat namazıyla başladı.
 
Namazın ardından minbere çıkan Turan Hoca, Kerbela'nın Hz. Muhammed'in (saa) vefatından sonra safların netleştiği yer olduğuna vurgu yaptıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Hz. Hüseyin'in (as) mevcut Yezid iktidarına karşı durması kişisel meseleler sebebiyle değildi. Hz. Hüseyin (as), Kerbela'da ceddi Hz. Muhammed'i (saa) ve babası Hz. Ali'yi (as) temsil ediyordu.
 
Kerbela'da yaşanan savaşın tarafları ve temsil ettiği kişiler, İslam’ın doğduğu günden itibaren bir mücadelenin içerisine giren taraflardı; hak ve batıl cephesi. Yani bir tarafta hakkı temsil eden Muhammed hanedanı diğer tarafta batılın temsilcileri Emevi hanedanı vardı.
 
Daha basit bir ifadeyle söyleyecek olursak; Kerbela'da Hüseynî safın başını çeken ve 72 cesur ve fedakâr insana liderlik eden Peygamber Efendimiz'di.
 
Zira Peygamber (saa) şöyle buyurmuştu:
 
“Hüseyin benden ben de Hüseyin'denim... Onun savaşı benim savaşım, barışı benim barışımdır.”
 
Bu nedenle Kerbela İslam Ümmeti için safların belirlendiği bir sahneydi."
 
Matem programı, cami cemaati tarafından okunan mersiye ve sinezenilerin ardından cami hocası Oğuz Uçum'un okuduğu dualarla son buldu.
 
Programın Videosunu İzlemek İçin Linki Tıklayınız
 
 
 
 
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler