26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
09:01
19-08-2019
  

Zeytinburnu’nda Gadir-i Hum Bayram Kutlaması

Zeytinburnu İmam Cafer-i Sadık Camii’nde Gadir-i Hum Bayramı kutlandı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

18.08.19 Pazar günü mektebimizin güzide camilerinden İstanbul Zeytinburnu İmam Cafer-i Sadık Camii’nde Gadir-i Hum Bayramı kutlandı. Kutlama etkinliklerine Cami Hocası Oğuz Uçum’un selamlama konuşmasıyla başlandı.

 

Konuşmanın ardından topluca Hz. Ali’nin (as) ziyaretnamesi okundu. Daha sonra ise günün anlam ve önemini belirtmek üzere Araştırmacı Yazar Ersan Baydemir Hocamız kürsüye davet edildi.

 

Ersan Baydemir Gadir-i Hum hadisesini kısaca anlatarak bu hadiseye yer veren Ehl-i Sünnet kaynaklarından bahsetti.

 

Ehl-i Sünnet'in temel hadis kaynaklarından ilk yüzyıllarda yazılmış olan Sahih-i Müslim, Sünen-i İbn-i Mace, Müsned-i Ahmed ibn-i Hanbel ve Ensabu’l Eşraf gibi kaynaklar ile birlikte sonraki yüzyıllarda yazılan yüzerlerceye varan hadis, tefsir ve tarih kitaplarında bu hadiseden bahsedildiğini anlatan Baydemir, Buhari'nin Gadir-i Hum olayını aktarmadığını ve Ebi Davud'un ise Gadir-i Hum'dan söz edip Peygamber kalktı ve dedi ki: "Amma Ba'd"! demekle yetindiğini aktardı.

 

Baydemir şöyle söyledi:

 

“Yani Peygamber (saa) sadece bizim değişimizle "şunu anlatayım" dedi ama devamı yok Sünen-i Ebi Davud'da! Buradan Buhari'nin de bu konuyu neden sansürlediği anlaşılıyor.

 

Hâlbuki birçok Ehl-i Sünnet âlimi, Gadir-i Hum olayını ve Peygamberimizin orada kurduğu "Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır" cümlesini sahih ve güçlü rivayetler arasında bilmiş ve hatta birçok âlim de mütevatir olarak nitelendirmişlerdir.”

 

Özellikle vatanlarından uzakta Ehl-i Beyt ışığını arayan Afganistanlı mülteci kardeşlerimizin Gadir-i Hum Programına katılımı takdire şayandı. Bayram etkinliği katılımcılara yemek ikram edilmesiyle son buldu.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler