23 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
16:46
18-08-2016
  

Bahreyn'de Eylemler 59. Gününde

Bahreyn'de Şeyh İsa Kasım'ın evi önündeki eylem 59 gündür devam ediyor.

Facebook da Paylaş

Press Tv'nin haberine göre; Bahreyn rejiminin Şeyh İsa Kasım'ın vatandaşlık hakkını elinden almasına tepki gösteren halk, muhalif liderin Manama'daki evi önünde gerçekleştirdiği eylemi 59 gündür sürdürüyor.
 
Eyleme katılanlar, rejim yetkilileri tarafından Şeyh İsa Kasım'ın vatandaşlık hakkının elinden alınmasına tepki göstererek, rejim karşıtı sloganlar atıyor, pankartlar taşıyor.
 
Ülkede 14 Şubat 2011'den bu yana binlerce kişi El-Halife krallığını protesto etmek için sokaklara inerken neredeyse her gün ülkenin farklı yerlerinde gösteriler düzenleniyor. Aynı yıl 14 Mart tarihinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri askerleri de ülkeye girerek göstericilere sert bir şekilde müdahale etmiş, müdahale sırasında çok sayıda kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı belirtilmişti.
 
Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere aralarında Türkiye'den Mazlumder'in de bulunduğu birçok insan hakları kuruluşu ülkede yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için raporlar hazırlamış, Birleşmiş Milletler de El-Halife krallığına yaşanan hak ihlallerine, işkencelere ve kötü muameleye son verilmesi hususunda defalarca uyarıda bulunmuştu.  
 
Son olarak Vefak Hareketi İnsan Hakları Temsilcileri tarafından yayımlanan bir raporda ise Bahreyn’de 2015 yılında rejim karşıtı gösterilerde 1765 kişinin tutuklandığı ve bunların içerisinden 120’si çocuk 22’si kadın olduğu bildirdi.
 
Hapishanelerin dolma noktasına ulaştığı ülkede, yüzlerce muhalif hakkında müebbet hapis cezası bulunuyor.
 
Şeyh İsa Kasım'ın vatandaşlıktan çıkarılmasının yanı sıra, muhalif liderlerden Vefak Hareketi lideri Şeyh Ali Selman da Bahreyn zindanlarında tutuklu bulunuyor. Selman'ın daha önce 4 yıl olan cezası Bahreyn temyiz mahkemesi tarafından 30 Mayıs'ta görülen duruşmada 9 yıla çıkarılmıştı.

 

İslami Analiz

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler