17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
13:02
03-08-2015
  

Biz Bunu Hiç Beklemiyorduk!

Türkiye’de eğitilen Türkmenlerin Ankara destekli Nusra’nın saldırısına uğraması ABD’yi şoke etti.

Facebook da Paylaş


 

Cumhuriyetin haberinde, ABD Ankara'nın vazgeçmediği talebini yerine getirerek Türkiye'de eğit-donat programına aldığı 'ılımlı muhaliflerin', Suriye’ye gönderilir gönderilmez savaş dışı kalması büyük tartışma kopardı. Tartışmayı derinleştiren mesele, çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu 30. Bölük’ün yine Ankara ile Suud'un desteğiyle Halep'e saldıran Nusra Cephesi tarafından kaçırılması ve öldürülmesi. ABD, cuma günü Halep'in kuzeyindeki Azez'de bulunan 30. Bölük’ün üssüne saldıran Kaide'nin Suriye kolu Nusra’yı havadan bombalayarak, ağır kayıplar verdirdi. Bu, Pentagon’un IŞİD’e karşı eğittiği muhaliflere Suriye’de verilen ilk hava desteği oldu.

İstihbarat Hatası

New York Times'a konuşan Obama yönetiminin hem eski hem görevdeki üst düzey yetkilileri, Nusra saldırısının ABD'yi gafil avladığını ve büyük bir istihbarat yanlışına işaret ettiğini belirtti. ABD’li askeri eğitimcilerin 30. Bölük’ü IŞİD'den korumaya yönelik her önlemi aldığı ama Nusra'dan saldırı beklemedikleri vurgulandı. Hatta yetkililer, Nusra’nın IŞİD'le savaşta müttefik diye 30. Bölük’ü memnuniyetle karşılamasını beklediklerini itiraf etti. Kısa süre öncesine dek Suriye üzerinde çalışan eski bir üst düzey yetkili, istihbarat değerlendirmelerine bakarak, "Bunun böyle olmaması gerekiyordu" dedi.

 

Ahrar Seyretti

ABD ile Türkiye'nin sınırda IŞİD'den arındırılmış bölge planlarının ilk piyonları olan 30. Bölük'ün Nusra ile savaşma hazırlığı yapmadığından savunmasız yakalandığı belirtildi. İslamcı grupların IŞİD’den yeğ tuttuğu Nusra, İdlib'de Fetih Ordusu, Halep'te Şeriatın Destekçileri adı altında diğer gruplarla işbirliği yapıyor. Görgü tanıkları, Azez'deki diğer 'ılımlı Suriyeli muhaliflerin' Nusra saldırısı karşısında 30. Bölük’ün yardımına koşmadığını belirtti. Ankara'nın himayesinde olan ve İdlib ile Halep'te Nusra ile aynı cephede yer alan Ahraruş Şam'ın parmağını kıpırdatmadığı vurgulandı. Tek istisna Arap ve Kürtlerden oluşan Devrim Ordusu (Ceyş el Tuvar) oldu. Bu grup, kendisinin de Nusra saldırısına uğradığını ve 30. Bölük’ün yardımına gittiğini duyurdu.

ABD'ye Sunmayız

30. Bölük'ün Pentagon'un eğittiği 54 savaşçısının büyük bölümü Nusra'ya yem olsa da toplamda 1200 adamı bulunuyor. ABD ordusu sözcüsü Patrick S. Ryder, bu saldırının Suriyelileri eğit-donata katılmaktan caydırmayacağına emin olduklarını söyledi. Nusra ise, 30. Bölük'e "ABD için ajanlık yapmayı bırakıp doğru yolu bulma" çağrısı yaptığı açıklamada "Suriyeliler 4 yıllık savaşta yaptıkları fedakârlıkları, yüz binlerce insanın mezarı üstünde kendine bir üs kurabilsin diye Amerika'ya altın tepside sunacak değil" dedi.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler