22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
08:08
25-07-2016
  

BM, Halife Rejiminin Cinayetlerine Sessizliğini Koruyor

Bahreyn halkı 14 Şubat 2011’den beri barışçıl protesto eylemleri ile özgürlük ve demokrasi talebini dile getiriyor.

Facebook da Paylaş

İrib haber ajansının haberine göre, Bahreyn’de Halife rejimi kendi halkına yönelik cinayetlerini sürdürürken, başta BM olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşların bu cinayetlere karşı pasif tutumu ve sadece elzem getirmeyen taleplerde bulunması uluslararası camiada tepki ile karşılanıyor.

BM insan hakları konseyi Bahreyn mahkemesinin Vefak cemiyetini kapatma kararından esef duyduklarını belirterek Halife rejiminden Bahreyn’de barışçıl bir şekilde faaliyet yürüten muhalif kurumların faaliyetlerini yasaklama kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.

Bahreyn’de kriz 66. Ayını da geride bırakıyor. Bahreyn halkı 14 Şubat 2011’den beri barışçıl protesto eylemleri ile özgürlük ve demokrasi talebini dile getiriyor. Ancak Bahreyn’de ecnebi ve azınlık konumda olan Halife rejimi, halkın taleplerine şiddet ve baskı ile karşılık veriyor ve bu yolda hatta Suud rejiminin güvenlik güçlerinden yardım aldığı anlaşılıyor.

Halife rejimi Bahreyn’de en ilkel insan haklarını hiçe sayıyor ve protestoculara ve muhaliflere karşı orantısız güç kullanıyor. Bahreyn’in de üyesi olduğu uluslararası konvansiyonlara göre, işkence, ayrımcılık, yaşam hakkını gözardı etmek, zorla sürgün etmek, vatandaşlıktan çıkarmak, vatandaşları eğitim hakkından mahrum bırakmak, ifade özgürlüğünü, din özgürlüğünü ve diğer temel özgürleri yasaklamak gibi durumlar yasaklanmıştır. Fakat Bahreyn rejimi tüm bu yasakları hiçe saydığı anlaşılıyor.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler