09 Ağustos 2022 Salı Saat:
08:22
17-09-2019
  

Filistin Kongresi Basın Bildirgesi + FOTO

İSLAM BİRLİĞİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ | İSBAM “İSLAM DÜNYASININ GELECEĞİ VE FİLİSTİN”

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

 

كُنْتُمْ خَيْرَ اُمَّةٍ اُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِۜ وَلَوْ اٰمَنَ اَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْراً لَهُمْۜ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَاَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ

 

"Siz, insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emredersiniz, kötülükten alıkoyarsınız ve Allah’a inanırsınız. Ehl-i kitap da inanmış olsalardı elbette onlar için hayırlı olurdu; içlerinden inananlar da var, fakat çoğu yoldan çıkmıştır." (Âl-i İmrân, 110)

 

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ۟

 

"Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız." (Hucurât, 10)

 

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَم۪يعاً وَلَا تَفَرَّقُواۖ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدَٓاءً فَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِه۪ٓ اِخْوَاناًۚ وَكُنْتُمْ عَلٰى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْهَاۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

 

"Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız." (Âl-i İmrân, 103)

 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَخُونُوا اللّٰهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُٓوا اَمَانَاتِكُمْ وَاَنْتُمْ تَعْلَمُونَ

 

"Ey iman edenler! Allah'a ve Peygamber'e hainlik etmeyin. Bile bile kendi (aranızdaki) emanetlerinize de hainlik etmeyin." (Enfâl, 27)

 

وَلِلّٰهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِه۪ وَلِلْمُؤْمِن۪ينَ وَلٰكِنَّ الْمُنَافِق۪ينَ لَا يَعْلَمُونَ۟

 

"Hâlbuki asıl güç ve izzet Allah’ındır, resulünündür, müminlerindir; fakat münafıklar bunu bilmezler!" (Münâfikûn, 8)

 

وَاِذَا ق۪يلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْاَرْضِۙ قَالُٓوا اِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ ﴿١١﴾اَلَٓا اِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلٰكِنْ لَا يَشْعُرُون

 

"Bunlara, "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde, "Biz ancak ıslah edicileriz!" derler. İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir." (Bakara, 11-12)


أيها الناس!إنّ ربكم واحد! وإنّ أباكم واحد! كلّكم لآدم، وآدمُ من تراب! أكرمُكم عند الله أتقاكم. ليس لعربِيٍّ علىعَجميٍّ فضلٌ إلاّ بالتقوى.

 

"Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır.Arap’ın Arap olmayana Arap olmayanında Arap üzerine üstünlüğü yoktur.Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır." (Veda Hutbesi’nden)

 

İslam Birliği Araştırmaları Merkezi tarafından “İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin” temasıyla organize edilen “İslam Birliği Kongresi” 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. İslam Dünyasının geleceği ve Filistin konusunun geniş bir şekilde müzakere edildiği kongrede katılımcıların ittifakıyla aşağıdaki sonuç bildirgesinin kamuoyuna takdim edilmesi uygun görüldü.

 

 1. Bugün İslam dünyası, bir taraftan Müslüman halkların kendi hür iradeleriyle yönetimlerini belirleme isteklerinin açıkça ortaya çıktığı; diğer taraftan tarihte yaşanmış mezhep farklılıklarının çatışmaya sürüklenmesinin tahrik edildiği; zulümlerin, savaşların, çatışmaların, insan hakları ihlâllerinin, cinayetlerin, terör ve şiddetin, ekonomik sıkıntıların, fakirliğin, cehaletin, geri kalmışlığın yaşandığı zorlu bir süreçten geçmektedir. Özellikle coğrafyamızda yaşanan elîm hâdiseler, hem bu ülkelerde yaşayan kardeşlerimizin hem de bütün Müslümanların tarihin ender gördüğü ağır bir fitneyle imtihandan geçtiğini göstermektedir. Bu durumda Müslüman toplulukların her türlü şer odağına karşı basiretli, ferasetli ve uyanık olmak yükümlülüğü vardır. Tarih boyunca İslam medeniyetine ve onun tüm düşünce yapılarına beşiklik eden bu coğrafyalarda meydana gelen terör ve şiddet olaylarının bir mezhep gerilimi gibi lanse edilmesi ise büyük bir yanıltmadır. Yaşanan bu hâdiselerin bir an önce sona ermesi ve İslam coğrafyasının bir acı ve elem coğrafyası olmaktan kurtularak yeniden bir ilim, medeniyet ve kardeşlik coğrafyasına dönüşmesi en büyük temennimizdir.
 2. İslam medeniyetinin kadim merkezleri olan Bağdat, Şam, San’a ve Trablus başta olmak üzere İslam coğrafyasının birçok beldesinde yaşanan acı, gözyaşı, ıstırap, şiddet ve çatışmalar bütün Müslümanları derinden yaralamaktadır. Yaşanan bu hâdiseler, modern zamanlarda medeniyetimizin ortak değerlerinin giderek zaafa uğradığını göstermekte ve bu değerlerin yeniden hayatiyet kazanması için İslam dünyasının ortak bir çaba içerisine girmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Zira bu medeniyet değerleri inanç farkı gözetmeksizin birlikte yaşadığı toplulukların temel haklarını teminat altına almış ve onların bugüne kadar varlığını sürdürmesini sağlamıştır. Çünkü İslam’ın temel öğretilerine göre bütün insanlık Hz. Adem’in çocuklarıdır ve doğuştan gelen eşit haklara sahiptir. İnsanlar, renk, cinsiyet, dil, coğrafya, vb. yönlerden bir ayrıma ve ayrımcılığa tabi tutulamazlar. İnsanlığın muhtelif kabile, dil ve renge ayrılması fıtridir. Bu durum, Allah’ın ayetlerindendir ve tanışmak, dayanışmak ve hayırda yarışmak içindir. İnsanlar arasındaki bu farklılıkların bir üstünlük ve ayrımcılık gerekçesi yapılması dinî, ahlaki ve insani temelden yoksundur.
 3. Bütün müminler kardeştir. Hiçbir gerekçe Müslümanların birbirine zarar vermesini haklı kılamaz; bunu meşru kılacak etnik, siyasi, mezhebî hiçbir sebep de ileri sürülemez. Hiçbir siyasi, dinî, sosyo-kültürel yapı İslam kardeşliğini ve Müslümanların vahdetini bozmaya yönelik çalışmalara girişemez. Nitekim İslam kimliği bütün Müslümanlar için en üst aidiyettir. Bu kimlik siyasi, toplumsal, mezhebî her türlü kimliğin üstündedir. Mezhep, meşrep vb. dinî oluşum ve aidiyetler, ikincil aidiyetler olup İslam kimliğinin önüne geçirilemez. Zulme, sömürüye, işgale, savaşa, baskıya, menfaate, korsanlığa, silaha ve güce dayalı egemen anlayıştan kurtularak adalete, dayanışmaya, bağımsızlığa, barışa, özgürlüğe, dostluğa, bilgeliğe, hukuka ve ahlaka dayalı değerler, Müslümanların en üst referans değerleri olmalıdır. Hiçbir mezhep, meşrep ve dinî oluşum kendi kanaatini mutlak hakikat yerine koyamaz, farklı inanış ve düşünüşleri İslam dışı ilan ederek tekfir edemez, buna dayanarak hayat haklarının ortadan kaldırılmasını tecviz edemez. Bu kabil yaklaşımlara İslam’ın temel kaynaklarından hiçbir dayanak getirilemez, herhangi bir tartışmaya da konu edilemez.
 4. İslam’da aslolan herkesin akıl, din, can, mal, nesil, onur ve haysiyetinin korunmasıdır. Müslümanlık beyanında bulunan her fert Müslümandır ve hiç kimsenin bu beyanı iptal etme hakkı yoktur. Keza hiçbir fert ve oluşum, ehl-i kıbleyi İslam dışı ilan edemez. Müslümanları tekfir etme anlayışının, dinen meşruiyeti yoktur. Tarih boyunca Müslümanların ortak vicdanı da bunu asla kabul etmemiştir. Müslüman toplumların sağduyusu ve akl-ı selimi geçmişte olduğu gibi, bugün de böyle bir anlayışın İslam coğrafyasında tutunmasına müsaade etmeyecektir. İslam dünyasının hemen her bölgesinde farklı adlarla ortaya çıkan “tekfirci” eğilimler, temelde “dış mihrakların komplosu” olmakla birlikte bu komploların yürütülmesini mümkün kılan ve kendi bünyemizden kaynaklanan sebepler ve zaaf noktaları üzerinde de öncelikle ve özenle durulmalıdır.
 5. Yapısı gereği farklı dillerin, mezheplerin ve dinlerin tarihten bugüne birlikte yaşadığı bu coğrafyada yeni gerilim alanları oluşturularak din, dil, düşünce, inanış üzerinden gerilim alanlarında huzursuzluk çıkarılmak istenmektedir. Din ve dinî düşünceler üzerinden aşırılığa, şiddet ve tedhişe uygun ortamlar oluşturularak Müslüman toplumların yaşama alanları tahrip edilmekte, inanç değerleri ve güvenlikleri zedelenmektedir. Başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanlık camiasının görevi, nefret ve şiddet üreten ortamları gidermek için gerekli tedbirleri almak, huzur ve güvenin sağlanması için el birliği ile çaba göstermektir.
 6. Hiç kimse bir başka grubu, mezhebi veya dinî tezahürü tahkir edici ve küçümseyici bir tavır içinde bulunamaz. Başta Sahabe-i Güzin ve Ehl-i Beyt olmak üzere İslam büyükleri ve farklı dinî yorum çevrelerince referans alınan değer ve şahsiyetler hiçbir şekilde istihfaf edilemez. “Müslümanların bugün mezhep, meşrep, cemaat ve hizip tarafgirliğine savrulması kabul edilemez…” Kur’an-ı Kerim’in evrensel mesajları, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) çağlar üstü örnekliği istikametinde hak, hakikat, adalet ve erdem yolunda hizmet etmesi gerekir. Bugün çatışma üreten bütün anlayış ve yapıların temelinde bilgi, eğitim ve ahlak konusunda eksik eğitimlerin olduğu görülmektedir. İslam’ın geleneksel değerleri ile günümüz gerçekliklerini iyi gören, İslam’ı bir bütün olarak anlayan ve yorumlayan nesillerin yetiştirilmesi için gereken adımlar mutlaka atılmalıdır. Başta dinî yükseköğretim veren müesseseler olmak üzere bütün eğitim sistemleri yeniden gözden geçirilmelidir. Ayrımcı, ötekileştirici ve dışlayıcı değil, vahdet içinde kesret, kesret içinde vahdet bakışını ve İslam’ın rahmet ve hikmet mesajlarını özümseyen nesillerin yetiştirilmesi sağlanmalıdır.
 7. “Arap Baharı” söylemiyle Kuzey Afrika’da başlayan, dalga dalga Orta Doğu ve Afrika kıtasına yayılan çatışma ve kargaşa ortamı, bilhassa Suriye krizi ile birlikte uluslararası ölçekte bir trajediye dönüşmüştür. Bu süreçte geleneksel dinî/tarihî yapılar, bilimsel ve kültürel miras tahrip edilmiş, yağmalanmış, kitlesel göçlere sebebiyet verilmiş ve insanlarda büyük korku ve umutsuzluklar meydana getirilmiştir. Dünyamız bir kere daha küresel ölçekte uluslararası bir savaşın eşiğine getirilmiştir. Suriye krizinin daha büyük bir felâkete dönüşmemesi için başta uluslararası kurum ve kuruluşlar olmak üzere dinî müesseselerin, aydınların, bilim ve sanat insanlarının inisiyatif alması, akan kanın bir an önce durdurulması, yeniden barış ve güven ortamının tesisi için çaba sarf edilmesi en büyük temennimizdir. Vakit geçmeden insanlık, tüm gücüyle barışın hayat veren diriltici nefesini yeniden üflemelidir.
 8. Bugün başta Suriye olmak üzere insanlık trajedisinin yaşandığı ülkelerden sökün eden mülteciler, gerek Türkiye’ye sığınanlar gerekse Türkiye üzerinden başka kıtalara geçmek için çabalayanlar, insanlık vicdanını sınayan küresel bir sorun hâline gelmiştir. İltica etmek için evlerini ve yurtlarını terk eden Suriyelilerin acıklı ölümleri, deniz kıyılarından toplanan çocuk cesetleri, tüm insanlığın vicdanını kanatmaya devam etmektedir. Özellikle mültecilere yönelik uluslararası örgütlerin takındığı tavırlar, ümit verici değildir. Sorunun kalıcı çözümü için yeterli bir çaba gösterilmediği de açıktır.
 9. Yarım asrı aşan bir süredir bütün dünya Müslümanlarının kanayan yarası olan Filistin sorunu, son zamanlarda Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik çirkin saldırılar ile birlikte tehlikeli bir boyuta ulaşmış; bölge, yeniden bir ateş sarmalına dönüşmüştür. İslam’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik müdahale ve işgaller, Müslümanların bu mabette ibadet etme özgürlüklerinin kısıtlanması, mescidin zamansal ve mekânsal taksimi planları, hem temel insan, din ve vicdan özgürlüğünü hiçe saymak, hem de insanlığın ortak kazanımları arasında yer alan mabet masuniyetini açıkça ihlal etmektir. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar, dünyadaki bütün Müslümanlara yöneliktir. Yeryüzünde hiçbir Müslüman, Mescid-i Aksa’ya yönelik tecavüz girişimini asla kabul etmez ve etmeyecektir. Mescid-i Aksa, tıpkı Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî gibi bütün Müslümanların mukaddes ve ortak değeridir. Kudüs, hiçbir şekilde Müslüman varlığından ayrı düşünülemez. Mescid-i Aksa, Müslümanların mabedi olma hüviyetinden, Harem Bölgesi de tarih boyunca var olan dinî ve manevi statüsünden çıkarılamaz.
 10. Dünya tarihinin yaşanan en büyük garabetlerinden birisi Trump’ın imzasıyla Kudüs’ün siyonizme başkent olarak ilan edilmesidir. Peşi sıra ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ve Golan tepelerinin İsrail’e bırakılması Filistin davasını Müslümanlar açısından hayatî bir ölüm-kalım meselesi haline getirmiştir. Daha dün bir seçim vaadi olarak Netenyahu’nun Batı Şeria’yı ilhak edeceğini açıklaması ise ateşle oynamak ve yaşanan kaosu daha da büyütmekten başka bir anlama gelmemektedir. Aynı zamanda bu, “asrın antlaşması” adı altında yürütülen görüşmelerin ne büyük bir ihanetin habercisi ve ilk adımı olduğunu göstermesi bakımından da dikkat çekicidir.
 11. Bugün çeşitli platformlarda ve gizleme ihtiyacı bile hissetmeden birilerinin açık bir şekilde Filistin toprakları üzerine pazarlıklar yapması tüm Müslümanlar için hayati derecede öneme sahip olan Filistin davasının tarihinin en tehlikeli merhalesine girdiğini göstermektedir. Son zamanlarda “yüzyılın antlaşması” etiketiyle açıklanan plan, bu pazarlıkların vardığı merhaleyi göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Üzerinde çalışılan bu ihanet belgesi, ümmetin servetinin barış ve refah vaadiyle küresel-emperyal güçlere peşkeş çekilmesinden başka bir şey değildir. Refahı âdeta bir rüşvet olarak veren ve karşılığında da Filistin ve Kudüs ile ilgili yüzyıllık işgalci emellerini gerçekleştirmek isteyen bu ihanete hiçbir Müslüman fert ve devletin razı olması veya sessiz kalması mümkün değildir.
 12. “Yüzyılın antlaşması” olarak adlandırılan bu ihanet, aslında insanlık tarihinin daha önce şahit olmadığı kadar çirkin bir tezgâhtır. Bu kirli plan, insanlığın ve hususen de Müslümanların aklıyla alay etmektir.
 13. Bu meyanda Bazı dost ve kardeş Arap ülkelerinin bu oyuna alet olması ise ümmetin fertleri arasında büyük bir hayal kırıklığına ve üzüntüye sebep olmuştur. Bu sebeple Bahreyn’de yapılan toplantı bütün İslam dünyasında büyük endişe ile takip edilmiştir.
 14. Sıfatı, konumu ne olursa olsun hiçbir şahıs, kurum veya ülke Filistin topraklarının bir karışının dahi işgalcilerle pazarlığını yapamaz. Siyonistlerin bu topraklar üzerinde hak sahibi olduğunu iddia edenler maşer-i vicdanda ve tarihin karşısında mahkûm olacaklardır. Bu mübarek toprakları işgal eden zorbalarla bu meyanda yapılan hiçbir antlaşmanın meşruiyeti söz konusu olamaz.
 15. 5 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Hindistan Hükümetinin Jammu Keşmir'de attığı adımlar, sebebiyet verdiği insan hakları ihlalleri ve saldırılar asla kabul edilemez. Hindistan Hükümeti biran evvel bu saldırılarından vazgeçmelidir. Uluslararası camia ve kurumlar Jammu Keşmir’de yaşanan sokağa çıkma yasağı gibi getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını ve Keşmir'in BM kararlarına göre kendi kaderini tayin hakkını kullanması en kısa sürede temin etmelidir.
 16. İnsanlık dışı yaşanan savaşlardan biri de Yemen’de sürdürülmektedir. Yemen’de öncelikli olarak akan kan durdurulmalı ve diplomatik çözümler masaya yatırılmalıdır. Bunun için yabancı devletler Yemen’den çekilmelidir. Temel ilke bakımından da Yemen’in toprak bütünlüğü korunmalı, herhangi bir parçalanmaya ve bölünmeye müsaade edilmemelidir. Dolayısıyla Yemen’in meseleleri Yemen’in kendi şartlarında, toplumsal beklentiler de göz önünde tutularak ilgili konseylerinde çözüme kavuşturulmalıdır.
 17. Bugün İslam âleminin ve dünyanın içinde bulunmuş olduğu kriz durumunda İslam Birliği’nin kurulması bir temenni değil zarurettir. Bu minvalde bütün insanlığın saadeti için:
  • Savaş değil, Barış.
  • Çatışma değil, Diyalog.
  • Çifte standart değil, Adalet.
  • Üstünlük değil, Eşitlik
  • Sömürü değil, İşbirliği
  • Baskı ve Tahakküm değil, Hürriyet ve İnsan Hakları.

umdeleri gerek İslam ülkelerinin iç meselelerinde gerekse İslam dünyası ile batı arasındaki münasebetlerde kâmil manada tesis edilmelidir.

 

 

Ehlader HABER

 

           

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler