22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:34
25-02-2015
  

'Haseke'de en az 132 IŞİD Militanı Öldürüldü'

Haseke bölgesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Kürt güçleri YPG (Halk Savunma Birlikleri) arasındaki çatışmalarda en az 132 IŞİD militanının öldürüldüğü iddia edildi.

Facebook da Paylaş


Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Kürt güçleri YPG (Halk Savunma Birlikleri) arasındaki çatışmalarda en az 132 IŞİD militanının öldürüldüğü iddia edildi.


Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cumartesi gününden bu yana devam eden şiddetli çatışmalarda YPG'nin 70'e yakın köyü IŞİD'in elinden geri aldığını da ifade etti.

Beşar Esad rejimi karşıtı gruplara yakınlığı ile bilinen Gözlemevi, YPG'nin IŞİD'e karşı operasyonlarına ABD öncülüğündeki koalisyonun da hava desteği verdiğini belirtti.

Ancak YPG ve koalisyon arasında bir koordinasyon sağlanıp sağlanmadığı bilinmiyor.

IŞİD'in ise bölgedeki çatışmalar sırasında Süryani köylerini bastığı ve en az 150 Suriyeli Hristiyanı kaçırdığı belirtiliyor.

Suriye'deki Hristiyan azınlığı temsil eden sivil toplum örgütlerini tek çatı altında toplayan Suriye Ulusal Süryani Konseyi Başkanı Bassam Ishak, "En az 150 kişinin kaçırıldığını teyit edebiliyoruz" dedi.

Reuters haber ajansına konuşan Ishak, kaçırılanlar arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğunu ifade etti.

Haseke ve çevresinde yaklaşık 3 bin kişinin çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk ettiği belirtiliyor.

Haseke'de yaşananlara dair Washington'dan da ilk tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, IŞİD'in azınlıklara yönelik eylemlerini 'en sert biçimde kınadıklarını' söylerken "IŞİD'in dini azınlıkları hedef alması, örgütle aynı dünya görüşünü paylaşmayanlara karşı ne kadar zalim olabildiklerinin sadece yeni bir örneği" dedi.

 

BBC Türkçe

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler