03 Ağustos 2021 Salı Saat:
13:53
21-12-2012
  

Irak Maliye Bakanlığı'na baskın

Irak Maliye Bakanlığı'na ''milis kuvvet'' olarak nitelendirilen bir askeri güç tarafından düzenlenen baskında 150 koruma tutuklandı.

Facebook da Paylaş
 

Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, düzenlediği basın toplantısında, ''milis kuvvet'' olarak nitelendirdiği bir askeri gücün öğleden sonra Yeşil Bölge'nin içinde bulunan bürosuna baskın düzenleyip, bürodaki memurlar ile 150 korumasını tutukladığını söyledi.

''Dün Başbakanlığa gittiğim sırada korumaların amirinin tutuklandığı sürpriziyle karşılaştım. Bu durumu Başbakan Nuri El-Maliki'ye aktardım. Bana durumu araştıracağını söyledi. Araştırması, Maliye Bakanlığı merkezine düzenlenen baskınla yapıldı demek ki'' diyen İsavi, şöyle konuştu:

''Baskın düzenlendiğinde Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri ve bazı devlet yetkilileriyle toplantı halindeydim. Bu 'milis güç' diye nitelendirdiğim askeri güç tüm korumaları ve memurları alıp götürdü. Maliki'den, kaçırılanların bir an önce serbest bırakılmasını ve kendilerinden özür dilenmesini istiyorum. Felluce'deki evime de baskın düzenlendi. Maliki, 2 gündür Parlamento Başkanı ve benim telefonlarıma cevap vermiyordu. Devletin işlerliğini sağlayan tüm maddi şeylerin sorumluluğunu üstlenen çok önemli bir bakanlık olan Maliye Bakanlığı şu an korumasız durumda.''

Bakan İsavi, Maliki'nin ülkeyi yönetirken ulusal birlik prensibini hiçe saydığını anlatarak, ''Bu durum böyle devam edemez. Maliki'nin istifa etmesi için tekrar çağrıda bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.

Bu arada, Bakan İsavi'nin üyesi olduğu Irakiye Bloku adına yapılan açıklamada da Maliki'nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'ye  yaptığını şimdi Rafi İsavi'ye yapmaya çalıştığı ve Sünnileri bulundukları koalisyondan silmek istediği iddia edildi.

 

 

Dünya Bülteni

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler