18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:37
12-11-2012
  

Irak ve Rusya arasında silah anlaşmasının iptal edilmesinin yalanlanması

Düşmanların sözkonusu sevinçleri kursaklarında kaldı.

Facebook da Paylaş 

Irak savunma bakanı Rusya ile yapılan anlaşmanın yerinde olduğunu  ve asla bunun iptal anlamına gelmediğine dikkat çekti.

 

Irak başbakanı Nuri el'Maliki'nin Ekim ayında Rusya'ya yaptığı ziyaret sırasında Irak ve Rusya arasında 4.2 milyar dolarlık silah anlaşması imzalanmıştı. Daha önce imzalanan anlaşmaya Nuri el Maliki ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de imza  atmışlardı. Anlaşmayla Irak, Rusya'dan 4.2 milyar dolar değerinde silah satın alacak. Maliki sözkonusu ziyaretinde  anlaşmaya imza atarken yaptığı açıklamada önemli noktalara temas etmişti.

 

Irak'ın kendini savunması ve terörle mücadele etmesi için silaha ihtiyacı olduğunu ifade eden Maliki, ''Pek çok kişi Moskova ziyaretimin silah alımı için bir bahane olduğunu söylüyor, bu yanlış. Bizim için en önemli konu silah anlaşması değil. Ancak askeri ve savunma alanında Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var'' şeklinde konuşmuştu.

 

Anlaşmaya göre, 4.2 milyar dolara Irak'a 42 adet kısa menzilli "Pantsir-S1" uçaksavar sistemi de satılması  yer almaktadır. Ama sözkonusu anlaşmanın imzalanmasının üzerinden fazla zaman geçmeden Irak Meclisi, Rusya ile imzalanan anlaşmalar gibi  büyük anlaşmaların meclisin gözetiminden ve araştırmasından geçmesi gerektiğini bildirdi ve bu açıklama, Irak'ın Rusya ile anlaşmayı iptal ettiği  şeklinde  bir yöne kaydırıldı. Zira meclisin bu kararı, Irak hükümet sözcüsü Ali Musevi'nin sözkonusu anlaşmada yolsuzluk olabileceğine dair  açıklamasının ardından geldi. Ki, bu gelişmeler  elbette  Irak ve Rusya arasında ilişkilerin gelişmesini istemeyen  Amerika ve Batılıların elbette  memnuniyetine vesile oldu.

 

Her ne kadar onlar bu yönde açıklama yapmadıysalar da  memnuniyetlerinin anlaşılması açık bir şekilde kendilerine bağlı olan medya kuruluşlarında haberi farklı ve düşmanca vermelerinden anlaşılmaktaydı.

Ama, düşmanların sözkonusu sevinçleri kursaklarında kaldı. Zira Irak savunma bakanı Rusya ile yapılan anlaşmanın yerinde olduğunu  ve asla bunun iptal anlamına gelmediğine dikkat çekti.

çte yandan Irak meclisi savunma ve güvenlik komisyonu başkanı Hasan Cihad,  önümüzdeki  günlerde Irak'tan yeni  bir heyetin Rusya'ya gideceğini ve daha önceki anlaşmanın yeni bir çerçevede Rusya ile imzalanmasını ele alacaklarını ve asla anlaşmanın iptal edilmesinin sözkonusu olmadığına dikkat  çekti.  Rusya ve Irak arasında imzalanan anlaşmaya göre,  Irak Rusya'dan 30 adet  saldırı helikopteri,  50 adet füze savar savunma sistemi gibi çok kapsamlı askeri teçhizatlar alacak. Bu arada elbette Rusya savunma sanayine bağlı bir yetkili ise çıkan haberler ve şayialara binaen  yaptığı açıklamada, Irak'ın Rusya ile muhtemel de olsa  bu anlaşmayı iptal edecek olması halinde bunun Irak yönetimine Amerika ve batı tarafından yapılan  baskıdan kaynaklandığını  dile getirdi. 

 

Halbuki sözkonusu anlaşma imzalanırken Irak hükümetine yönelik batılıların baskılarına cevap veren başbakan Maliki, "bu anlaşmayla Irak'ın bağımsız ve kendi kararını kendisinin aldığını gösterdik" diyerek de  anlaşmanın önemine vurgu yapmıştı.  Amerika'nın şimdilik yaşanan bu gelişmeler karşısında zahiren sessiz kaldığı gözlense de Amerika aslında daha önce Irak hükümetiyle milyarlarca dolarlık askeri anlaşma imzalamış ve halen de  yeni anlaşmaların alt yapısını oluşturmaya  çalışıyor.

 

Zira Amerikan  dışişleri bakanlı sözcüsü Victoria Nuland,  Irak ve ABD arasında  çok kapsamlı işbirliğinin olduğunu  belirterek, "Bizim Irak'la imzaladığımız silah satış anlaşmalarının tutarı 12 milyar doların üzerindedir" diyerek  Irak'a adeta  silah satışını nasıl dayattıklarını da  övünerek bildirmektedir. Uzmanlar ise başta Irak olmak üzere silah   satan ülkelerin Hindistan ve diğer ülkeler üzerinde kıyasıya rekabet ettiklerini ve bundan dolayı  anlaşmalarla ilgili bundan sonra da  çok çeşitli açıklamaların yapılacağına inanmaktalar.

Her halükarda sözkonusu anlaşma Rusya açısından  bölgenin silah piyasasına girmesi bakımından  önemli olduğu kadar  Irak açısından da  ordunun yalnızca Batıya dayalı silah teçhizatından kurtulması ve Rusya ile anlaşma,  yeni alternatif bulması açısından önemlidir.

 

irib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler