22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:03
18-07-2014
  

İstanbul'daki İsrail Elçiliği Taşlandı

İsrail'in, Gazze'ye yönelik saldırıları çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi...

Facebook da Paylaş 

Filistin Dostluk Derneği ve Filistin Dayanışma Derneği öncülüğünde organize olan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, İsrail'in Levent'teki İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan gruptakiler, " Gazze direniyor ve inşallah kazanacak", "Gazze'yeİsrail saldırılarını durdurun", "Filistin, hür insanların adresi" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren gruptakiler, İsrail ve saldırılara sessiz kalan ülkeler aleyhine slogan attı.

Gruptakiler adına basın açıklaması yapan Filistin Dostluk Derneği Başkanı Mahmud Sughayer, İsrail saldırılarına karşı tek seçeneğin direniş olduğunu belirterek, Gazze'ye yönelik kuşatmanın derhal kaldırılmasını istedi.

Dünya kamuoyunun İsrail'e "dur" demesi gerektiğine vurgu yapan Sughayer, Filistin'deki işgal ve ihlallerin kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Sughayer, "Ey direnişçiler ve Gazze halkı, direnin Allah'ın izniyle yakında zafere kavuşacağız" ifadesini kullandı.

Bu arada, gruptaki bazı kişiler arasında yaşanan kısa süreli tartışma, güvenlik güçlerinin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

İHH İnsani Yardım Vakfı ise İsrail konsoloslukları önünde gece gündüz nöbet başlayacağını ilan etti. İHH, ayrıca konsolosluklar önünde Gazze'ye canlı kalkan olarak gitmek için imza kampanyası başlatılacağını duyurdu.

İHH'dan yapılan açıklamada "Tüm dünyanın vicdanı Gazze'deki şehitlerle beraber kanarken, sorumluluk hisseden herkesin kardeşleri için somut adımlar atma zamanı geldi. Filistin halkına destek için bulunduğumuz ülke ve şehirlerde İsrail işgal rejimi elçilikleri önünde eylemleri daimi bir nöbete çeviriyoruz. Tüm vicdan sahibi halkımızı İsrail işgal rejimi elçilikleri önünde "Canlı Kalkan" gönüllüsü olmak üzere imza atmaya davet ediyoruz." denildi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler