22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:33
06-08-2014
  

Karabağ Geriliminde Rusya Devrede

Azerbaycan, Dağlık Karabağ sınırındaki Ağdam bölgesine takviye kuvvet gönderdi.

Facebook da Paylaş


Azeri ve Ermeni askerlerinin çatıştığı Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ sınırında yaşanan gerilimi azaltmak için Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülkenin liderleriyle görüşecek.

Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak görüşmelerin daha sonra üçlü görüşmeyle devam etmesi planlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bölgedeki gerilimi dindirmek için üçlü görüşmenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Erivan yönetimi görüşmelerin 9 Ağustos Cumartesi ya da 10 Ağustos Pazar günü olabileceğini bildirdi.

Ermenistan'la Azerbaycan'ın 1991-1994 yılları arasında savaştığı ve en az 30 bin kişinin öldüğü Dağlık Karabağ'da yeni bir savaş ihtimalinden endişe ediliyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde etnik çatışmaların yaşandığı ve Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan sınırları içindeki Dağlık Karabağ'daki son gerilim, 31 Temmuz'da sınır hattında bir Azerbaycan askerinin Ermenistan'ın açtığı ateş sonucunda öldürülmesiyle başladı.

Sınır hattında bir haftadır ara ara devam eden çatışmalarda en az 13'ü Azeri olmak üzere toplam 18 asker öldü.

Bölgedeki gerilime 20 yıldır siyasi bir çözüm bulunamazken, Ermenistan'ın desteğiyle kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. İki ülke, 1994'te biten savaş sonrası aralarında sadece ateşkes anlaşması imzaladığı için hâlâ resmen savaş halinde.


 

AFP

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler